MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

Dobrý den,
jaký máte názor na přetlakové řízené větrání? Vzhledem k větrání rovnotlakému?
Chtěl bych do RD nějaké jednoduché větrání bez nutnosti dodatečného rozvodu vzduchotechniky a vysoké investice.
Děkuji za odpověď.

[ 6.5.10 - dotaz číslo: 21331 - téma: Větrání a rekuperace ]

Vážený pane,
u většiny systémů je volba mezi rovnotlakým a přetlakovým větráním otázkou návrhu a správného seřízení vzduchotechniky. Přetlakové větrání je nezbytné v případě, že v domě máte kamna, krb nebo prostě něco co potřebuje odvod spalin do komína. Jinak hrozí, že kdykoli budete chtít přiložit, vzduchotechnika začne nasávat přes komín, tj. kouř se začne hrnout do místnosti.
U rovnotlaké vzduchotechniky by se to stát nemělo, otázka je jak bude seřízena.
Přetlaková vzduchotechnika má naopak tu nevýhodu, že "tlačí" vnitřní vzduch skrze konstrukce ven, takže pokud je ve vzduchotěsné vrstvě díra, bude v tom místě vnikat do konstrukce vlhký vnitřní vzduch a tím může v daném místě výrazně zvýšit množství vlhkosti zkondenzované v konstrukci.
Naopak podtlakové větrání nasává chladný vzduch přes konstrukci do interiéru, čímž může zase v místě "díry" ve vzduchotěsné vrstvě dojít k výraznému provětrávání a tím ochlazování konstrukce, což opět zvyšuje riziko kondenzace. Je tedy vždy potřeba dbát na kvalitní provedení vzduchotěsné vrstvy.

Rovnotlaká vzduchotechnika by měla být ideální, v praxi se ale dokonale rovnotlaného provozu stěží podaří dosáhnout, zařízení se proto nejčastěji reguluje tak aby pracovvalo s velmi mírným přetlakem.

Přejeme hezký den
J. Beranovský, K. Srdečný

Zkontrolováno:
*Ba120510*
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Praha Ekowatt ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect