Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

13.6.17 / dotaz č. 81922
Hezký den.

také já jsem "naletěl" na obchodní praktiky BOHEMIA Energy z neznalosti.Navštívili mne 6.4.2017 u mne doma,kdy chodili po bytech a nalákali mne na různé "výhodné,levné.změny dodavatele" elekrřiny+plynu.Když jsem viděl v televizi ve zprávách nedávno reportáž, kde někde v Čechách nějací mladí chlapi v oblecích a kravatách nabízeli podomním prodejem změnu elektřiny a nadávání nějaké paní,že prý sice nabízejí levnější tarif,ale když si pozorně přečetla smlouvu,bylo v ní malými písmeny napsáno,že mohou jednostranně měnit obchodní podmínky,zpozorněl jsem!Dále jsem si přečetl zkušenosti s BOHEMIA Energy na internetu a dočetl jsem se jak na ně lidi nadávají!Rozhodl jsem se proto od SMLOUVY a KUPNÍ SMLOUVY ODSTOUPIT,ale poněvadž kupní smlouva je už po 30 dnech,kdy budou po mně požadovat pravděpodobně 2000Kč za žárovky,napadlo mne poslat jim upozornění,že pokud budou po mně požadovat 2000Kč a nebudou chtíít převzít navrácení LED žárovek,že bych na ně podal trestní oznámení na policii,pro porušení vyhlášky o podomním prodeji. Myslíte,že je to dobrý nápad a mám to udělat? (Pravděpodobně na Policii ČR.Nebo na městské?)
Dobrý den,

popisujete klasický případ podomního prodeje, kdy jsou ke smlouvě na dodávky energií současně poskytnuty také žárovky. Podomní prodejci sice uvádějí, že žárovky jsou poskytnuty zdarma, fakticky na ně ale podepisujete kupní smlouvu. Dodavatelé v případě odstoupení od smlouvy na dodávky energií požadují také odstoupení od kupní smlouvy (lhůta zpravidla do 30 dnů od podpisu smlouvy, jak uvádíte). Pokud lhůtu "propásnete" požadují posléze sankce.

Podle některých názorů je toto ale v rozporu se zákonem. Dodavatelé by proto neměli vyžadovat zvláštní odstoupení od smlouvy o koupi žárovek, pokud spotřebitel zruší v zákonné lhůtě smlouvu na dodávky energií s novým dodavatelem. Jinak řečeno, jestliže informujete nového dodavatele o svém rozhodnutí odstoupit od smlouvy, povede to k automatickému ukončení související kupní smlouvy. Dodavatelé sice popírají provázanost smlouvy o dodávkách energií a kupní smlouvy na žárovky, ale jedná se o smlouvy spolu související (směrnice o právech spotřebitelů je označuje jako smlouvy doplňkové).

To znamená, že pokud odstoupíte od smlouvy na dodávky energií podepsané u vás doma, jsou tím automaticky ukončeny veškeré související smlouvy bez jakýchkoli jiných nákladů. Není podstatné, zda je kupní smlouva na žárovky na jiné listině, uzavřená s jiným podnikatelem a třeba i s doložkou o nezávislosti na smlouvě o dodávkách energií, i tak zrušením změny dodavatele se bez dalšího zruší i práva a povinnosti z kupní smlouvy. Více najdete zde: https://www.dtest.cz/clanek-4631/zarovky-od-dodavatele-energie-darek-ktery-vas-muze-stat-tisice

Pokud od smlouvy na dodávky chcete odstupovat, lze využít ustanovení v energetickém zákoně. - Vzor odstoupení dle energetické zákona je zde: https://www.eru.cz/informacni-centrum/zmena-dodavatele/vzory-odstoupeni-od-smlouvy

Odstoupení doporučujeme poslat poštou, písemně, doporučeně a nejlépe ještě s dodejkou, abyste měla jistotu, že dodavatel zásilku převzal.
Co se týká vašeho dotazu k oznámení případu na policii, můžete tak učinit, stejně tak se můžete obrátit na Energetický regulační úřad nebo Českou obchodní inspekci. Zvlášť pokud je ve vaší obci zakázaný podomní prodej (zjistíte to na obecním/městském úřadě), můžete příště zavolat městskou policii, pokud by podomní prodejci u vás opět obcházeli domácnosti.

S pozdravem

Jana Poncarová, Karel Srdečný
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt
Téma:  Elektřina
tisk