MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den.
Zajímám se o instalaci fotovolt. článků na stávajícím RD v okolí Telče /600m.n.m./ v ploše cca 20m2. Je toto množství vůbec použitelné, má instalace význam? Využití by bylo pro spotřebu v místě, příp. pro ohřev teplé vody. Je možné žádat o podporu z nějakého programu?
Děkuji za Vaše vyjádření.

[ 17.7.17 - dotaz číslo: 82972 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
v první řadě je dobré si uvědomit, k čemu fotovoltaickou elektrárnu (FVE) chcete využívat. Technicky je totiž možné udělat ledacos. Bude to ale něco stát.

Při použití běžných krystalických křemíkových panelů lze na plochu 20 m2 instalovat výkon 2,5 až 3,0 kW. To je pro rodinný dům spíše menší velikost (běžně se instaluje 3 až 10 kW). Pokud nebudete k FVE kupovat ještě akumulátory, pak se většina elektřiny využije pro ohřev vody a jen cca 10 % pro vlastní domácnost. Akumulátory umožní zvýšit využití vlastní elektřiny z FVE, ale samozřejmě zvýší náklady.

Pro instalaci lze využít program Nová zelená úsporám. Dotace je až 55 tis. Kč na systém bez akumulace, případně až 100 tis. Kč na systém s akumulací. Maximálně však 50 % řádně doložených způsobilých výdajů. Podrobněji jsou podmínky zde:
http://www.novazelenausporam.cz/zadatele-o-dotaci/rodinne-domy/3-vyzva-rodinne-domy/podminky-oblasti-podpory-c-3-vyzva/

Návratnost závisí na tom, jaký máte tarif pro odběr elektřiny. Při běžném tarifu D 02 je cena ušetřené energie cca 4,3 Kč/kWh. Pokud máte tarif pro elektrický ohřev vody, je cena elektřiny pro ohřev okolo 1,4 Kč/kWh (ceny se mírně liší podle dodavatele silové elektřiny).

FVE s výkonem 3 kW vám za 20 let provozu přinese okolo 60 000 kWh. Při investičních nákladech okolo 350 tis. Kč (FVE+akumulátory) vychází cena elektřiny z FVE 5,8 Kč/kWh. S dotací 100 tis. Kč je cena vlastní elektřiny 4,2 Kč/kWh. Zvažte tedy, jestli se vám takováto investice vyplatí.

S pozdravem
M. Šimůnek, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Aktuality 

 • EFEKT 2017 - metodický pokyn pro žádost o dotaci na ÚSPORNÉ PROJEKTY SE ZÁSADAMI DOBRÉ PRAXE

  31.03.2017 MPO vydalo metodický pokyn jak správně vytvořit žádost o dotaci v aktivitě 2F "Příprava realizace kvalitních energeticky úsporných projektů se zásadami dobré praxe".
  Stáhnout
 • EFEKT 2017 - metodický pokyn pro žádost o dotaci na VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ

  11.12.2016 MPO vydalo metodický pokyn jak správně vytvořit žádost o dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení, jaký má být energetický audit a dlaší podrobnosti. Tento pokyn je velmi důležitý pro žadatele o dotaci na VO.
  Stáhnout
 • EFEKT 2016/2017 - PŘÍRUČKA K ON-LINE FORMULÁŘI EDS (příloha č.4) PRO VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ

  11.12.2016 Toto je vybraná část příručky pro příjemce dotace Z PROGRAMU efekt 2016/2017 NA VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ. Obsahuje návod, jak je možné nový projekt založit, upravit, smazat, tisknout dokumentace projektu aj. = vytvoření přílohy č. 4.
  Stáhnout

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect