MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
měla bych dotaz na zpracování PENB u RD. Jedná se podle stavebního úřadu o rekonstrukci řadového domu. Původní stavba přízemní, nově bude odstraněna stěna v průčelí, část stěny k sousedovi, všechny podlahy a bude provedena nástavba 2.NP(celé nové, která není na celou hloubku budovy), tzn. že budou ponechány pouze stěny k sousedům, které není možné zbourat(jsou společné) a stěna do zahrady do výšky 1.NP. Je třeba tuto stavbu posuzovat jako novou stavbu (když je zachován takový malý podíl původních konstrukcí), nebo větší změnu dokončené budovy?
Děkuji.

[ 8.1.18 - dotaz číslo: 89652 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, ve Vašem případě bude rozhodující navýšení původní energeticky vztažné plochy plánovanou nástavbou (energeticky vztažná plocha je vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově, vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy). V případě, že navýšení nástavbou oproti původnímu stavu bude o více než 25%, je na základě §6, odst. 3, vyhlášky 78/2013 Sb. v platném znění nutno posuzovat tuto nástavbu jako novou budovu. V tomto okamžiku bych Vám doporučoval hodnotit celý objekt včetně původní části jako novou budovu, i když u té původní části se jedná o větší změnu dokončené budovy. V podstatě si tím zpřísňujete požadavky na tu stávající část budovy a úřad by s tím neměl mít v tomto ohledu problém. Ve chvíli, když zadáte pro část objektu, že se jedná o novou budovu a pro část, že se jedná o větší změnu dokončené budovy, lze sice správně nastavit parametry referenční budovy, ale vyvstane Vám problém, jak takový objekt na závěr korektně vyhodnotit v souladu s výše jmenovanou vyhláškou. V případě, že by Vám budova jako celek nesplňovala podmínky vyhlášky pro nové budovy, což by mohlo být zapříčiněno např. nemožností zaizolovat některé stávající konstrukce, bylo by řešením neodporujícím vyhlášce vypracovat průkazy dva. Jeden by byl pro nástavbu s přísnějšími požadavky pro novou budovu a druhý pro stávající část jako větší změnu dokončené budovy s mírnějšími požadavky. Nicméně toto řešení je poněkud zmatečné jak pro klienta, tak pro některé úřady, i když je v souladu s vyhláškou. V případě, že nástavba nenavyšuje stávající energeticky vztažnou plochu o více než 25%, budete celou budovu hodnotit pouze jako větší změnu dokončené budovy.
[ Odpovídá: Ing. Radek Novák - EKIS Olomouc Slezák ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect