MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, rád bych se zeptal jakou variantu vytápění byste nám doporučil k novostavbě nízkoenerget domu. V projektu zatím uvažujeme o kombinaci tepelného čerpadla- země- voda s alternativou krbu. ale vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům zvažujeme zda nebude výhodnější elektrický ohřev(topné kabely, rohože) tepelnou ztrátu pro celý objekt máme vypočítanou 8,5kW, jedná se o 209 m2 vytápěne plochy rozdělený na 2 bytové jednotky (150m2 a 60m2.
[ 5.3.19 - dotaz číslo: 104752 - téma: Vytápění ]

Dobrý den, nejprve je třeba si zvážit, zda je na prvním místě cena a následně komfort užívání. Proto bych doporučoval tepelné čerpadlo vzduch/voda o výkonu 12-15kW s bivalentním el. zdrojem 9kW. Přednostmi tohoto tepelného čerpadla jsou jednoduchá instalace a je nenáročné na prostor.
Nedoporučuji nižší výkon tepelného čerpadla, i když by bylo 10kW dostačující. Je to z důvodu, že z provozního hlediska je lepší provozovat tepelné čerpadlo se zatížením 40-60%, což má pozitivní vliv na životnost tepelného čerpadla (převážně jeho pohonné jednotky).
Rozdíl v ceně 10kW a 15kW není příliš velký. Toto tepelné čerpadlo by vytápělo dům a zároveň ohřívalo teplou vodu. Zmiňujete krb, jako druhý zdroj či nějakou alternativu. Aby měl krb smysl jako alternativní zdroj vytápění domu, musel by mít krbovou vložku s nuceným oběhem (ventilátor) a po domě by byl instalovaný rozvod teplého vzduchu do všech místností.
Jelikož je dům rozdělen do dvou bytových jednotek, předpokládám, že použití jednoho krbu je nevhodné. Bylo by potřeba osadit krb s rozvodem vzduchu v obou bytových jednotkách. Krb jako alternativní zdroj vytápění nedoporučuji, pouze jako designový prvek obývacího pokoje, který je schopný vytápět prostor do kterého je umístěn svým sáláním do prostoru.

Související legislativa[ Odpovídá: Ing., Ph.D. David Sýkora - EKIS Ostrava Sýkora ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect