MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,

stavíme pasivní dům a již dlouhou dobu řešíme vytápění a hlavně regulaci podlahového vytápění. Máme v plánu tepelné čerpadlo vzduch-voda s teplovodnim podlahovym vytápění. A největší dilema máme s regulací podlahoveho vytapeni jelikož každý dodavatel říká něco jiného. Mohli by jste nam prosím poradit, zda je vhodné mít zonovou regulaci podlahoveho topeni v každé místnosti a nebo jen ekvitermni regulaci tepelného čerpadla v jedné referenční místnosti?. Ma smysl jeste vytvaret vice sofistikovany system napriklad s propojenim venkovnich žaluzií s vytápěním pres nejaky inteligentni system? Případně jaký jiny systém vytápění doporučujete pro pasivni domy?

Děkuji


[ 8.4.19 - dotaz číslo: 105858 - téma: Vytápění, Nízkoenergetické a pasivní domy ]

Dobrý den.
Obecně podlahové topení není příliš vhodné do PD, jelikož vytápění zde je spíše dotápěním, vykrýváním komfortu. Je v provozu řádově pár dní v roce.
Obvyklý požadavek na komfort "je příjemné mít teplou podlahu" v pasivním domě není dosažen, neboť PT jede na minimální výkon a téměř neznatelné zvýšení teploty.
Spíše doporučuji peníze z PT (350-600Kč/m2 investovat do kvalitnější a pocitově příjemnější podlahoviny (např.dřevo).

Další věc je tepelné čerpadlo - klasické má dlouhou návratnost - pořizovací náklady/úspory. Má ale zase možnost použít podlahu v létě jako chladící smyčku - pokud umožňuje reverzní chod.
Když už TČ tak buď malé - např. Ochsner Evropa mini, nebo kompaktní jednotku např.Pichler PKOM4.
Regulovat PT je v PD dost složité - dlouhé náběhy, vysoká setrvačnost. Ale každopádně je potřeba řešit po místnostech, každá část domu se bude chovat jinak dle zejména oslunění=solárních zisků. Stejně ale bude vzduch míchat VZT.

Co považuji za vhodné je propojení vytápění, žaluzie, větrání, (chlazení) s nadřazeným systémem. Zejména u osluněných domů s velkými solárními zisky. Ať i v nepřítomnosti funguje ochrana komfortu - a to zejména proti přehřátí. Vychládání téměř není potřeba řešit. PS: Otázka rychlosti vychládání je vázána na akumulační schopnosti domu (dřevostavba/masivní stavba).

[ Odpovídá: Ing. Libor Hrubý - EKIS Brno CPD ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect