MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
od roku 2009 máme výrobnu FVE o výkonu 4,3 Kw jižní orientací, sklon 45°.. Nyní soused žádá o vydání stavebního povolení na hranici pozemku (dostavba proluky, nyní je tam volný 3,5 m prostor), ten by zastavěl z východní strany na hranici pozemku kvádr do výše 8,5 m s předsazením 8,5 m před instalovanou FVE, jejíž instalace na střeše začíná 4 m nad terénem . Domníváme se, že dojde k částečnému zastínění FVE a snížení výroby el. energie. Jak se k tomuto staví legislativa, existuje nějaká možnost obrany? Děkujeme za odpověď.

[ 26.8.19 - dotaz číslo: 110506 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Dobrý den,
pro případné zastínění FVE by bylo nutné udělat model, který konkrétně vyčíslí pokles výroby. Tento závisí na přesných vzdálenostech objektu, který stíní a na jeho výšce a šířce. Pokud to správně chápu, tak pokud žádá o vydání SP na hranici pozemku, je možné toto povolení minimálně rozporovat a požadovat jeho posunutí na 4m vzdálenost od hranice pozemku.

Ohledně druhé části dotazu: Domníváme se, že stínění není nikde v legislativě s ohledem na výrobu FVE upraveno. Doporučujeme se s tímto dotazem obrátit na právníka a případný výklad občanského zákoníku.
[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect