MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,

chtěl jsem vás požádat o radu, jestli je u tohoto objektu: Stavební úpravy stávající haly potřeba zpracovat PENB. Zatím mám pouze tyto podklady, zbytek kdyžtak zjistím.

Dá se u stavebního úřadu odkázat na:

podle §7 odst.(5), požadavky na energetickou náročnost budovy nemusí být splněny (kromě jiného) ….dle písmene e) …u průmyslových a výrobních provozů , dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok.

Čím se prokáže, že je spotřeba do 700 GJ za rok (co všechno je myšleno spotřebou?).

Děkuji.

[ 11.9.19 - dotaz číslo: 111137 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,

omlouvám se za opožděnou odpověď. Zákon 406/2000 Sb. stanovuje povinnost zpracovat PENB pro výstavbu nových budov, větší změny dokončených budov, prodej, pronájem. V § 7a, odstavci (5) jsou uvedeny výjimky, kdy tyto povinnosti neplatí. Mezi nimi je právě i písmeno e) u průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok. Zákon se k limitu 700 GJ dále nijak nevyjadřuje. Není tedy zřejmé, o jakou přesně spotřebu se jedná. Z kontextu vyhlášky 480/2012 Sb. o energetickém auditu a energetickém posudku lze usuzovat, že se jedná o fakturační spotřebu energií dodaných do objektu. Tato vyhláška stanovuje v § 2 rozsah povinnosti energetického auditu. V odstavcích (1) a (2) jsou definovány povinnosti v závislosti na celkové spotřebě energie (mimo jiné energetický audit je povinný pro budovy nad 700 GJ spotřeby, pokud jsou splněny další podmínky. V odstavci (3) je pak uvedeno:

(3) Pro určení celkové roční spotřeby energie v případě pevných, kapalných a plynných paliv se použije výhřevnost udávaná jejich dodavatelem při obchodním styku.

Z tohoto bych tedy odvozoval i tu spotřebu pro povinnost resp. nepovinnost zpracovat PENB. Jedná se tedy o celkovou spotřebu energie, tedy včetně spotřeby vestavěných spotřebičů a technologií, které do výpočtu PENB nijak nevstupují. Započítávají se ale jen energie z obchodních vztahů. Nepočítáte tedy například energii okolního prostředí, kterou získáváte například při použití tepelného čerpadla. Jedná se tedy o fakturační sumu spotřeb nakupovaných energií za rok.

S pozdravem Tomáš Kupsa
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Kupsa - EKIS Praha DEK ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect