MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobry den,

rad bych se zeptal, jakym zpusobem lze ziskat dotace na fotovoltaicke elektrarny. Chci prijit s novym projektem, ktery by siril po CR fotovoltaicke elektrarny, jak pro obcany CR, tak pro podnikatele a statni zpravu. Chtel bych, aby dany zajemce, ktery poskytne svoji plochu, neplatil zadne pocatecni vklady, ale naopak jen ziskaval podil z energie, kterou elektrarna vydela. Prosim o informace, jestli je toto v CR mozne.
Dekuji za Vasi odpoved.
[ 4.11.08 - dotaz číslo: 11375 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Dobrý den,

investiční dotaci na fotovoltaickou elektrárnu Vám nikdo nedá, protože stát tuto technologii podporuje provozní dotací ve formě výhodné výkupní ceny vyrobené elektrické energie, která je garantována státem. Pro rok 2008 tato výkupní cena činila 13,46 Kč. Běžná výkupní cena se pohybuje kolem 1 – 2 Kč/kWh.
Udělat Vámi zamýšlený projekt bez značných investic není možné a nebude to možné ani v budoucnu. Všeobecně se v podnikání počítá s tím, že podnikatel nese riziko – obvykle ve formě vlastních peněz. Bez nich to prostě nejde - ať už z dotací nebo bez ní. Podobný projekt jaký zamýšlíte už v ČR běží, ale je to naopak založen na vkladech jednotlivců, které pak umožní realizaci větší fotovoltaické elektrárny a ročního inkasování menších zisků, které jsou ovšem vyšší než úroky, co Vám dá banka. Ve Španělsku běží stejný projekt o jakém píši výše a je to jedna ze zajímavých možností, jak se zabezpečit na důchod. Opět vkládáte nemalé peníze a pak inkasujete menší zisky – ovšem lepší než úrok v bance.

S pozdravem Jan Truxa

"*go100809"
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect