MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den.Chystáme na jaro stavbu RD v malé obci na hranici okr.KT-DO,cca 420 m.n.m. V obci není a nebude plyn,ani vodovod,proto nelze ani TČ(studny vysychají-sousedi jsou proti vrtu i kopání).Kromě samozřejmého kominu a kamen na dřevo,uvažujeme o vytápšní elektřinou,konkrétně infrapanely.RD je 9x12m,celý podsklepen do svahu,podkroví pod sedlovou střechou s příležitostním topením. Zdivo Ytong lambda 37,5,stropy žb+12cm min vata.TZ vychází prý jen 3,5kw,návrh infrapanelů je na 4,3kw.Zkušenosti nejsou.Je to vhodné řešení s infrapanely ? Děkuji za odpověď.Zpracovateli ev.dodám další podrobnost.
[ 13.11.08 - dotaz číslo: 11445 - téma: Elektřina, Vytápění ]

Dobrý den. Stěžejní je výpočet tepelných ztrát. Ten doporučuji nechat udělat od nezávislého projektanta či energetického auditora. Výpočet udělat ne podle normových hodnot, které např. u RD jsou 19°C, ale podle skutečně Vámi požadovaných vnitřních teplot, které mohou být i značně odlišné od normovaných. Jinak odhaduji vytápěný prostor Vašeho RD na cca 450m3. Teplelná ztráta přestupem tepla přes stavební konstrukce může být 3,5 kW, ale nejméně ještě to samé musí být na větrání. Tedy celková ztráta se asi bude pohybovat kolem 7 kW. Proto jěště jednou doporučuji správný výpočet tepelných ztrát a na jeho základě se pak rozhodovat dále. S pozdravem Farták.

"*go170809"

Jestli je nebo není řešení vytápění infrapanely je silně subjektivní záležitost. Je třeba zvážit Vaše (společné) požadavky (komfort obsluhy, ekonomika provozu, roční využití) a možnosti (finanční, časové, prostorové, kapacita připojení)
[ Odpovídá: - EKIS Sušice ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect