MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Vazeni ,

Dovoluji si Vas oslovit ohledne teto veci : v ramci zameru vystavby
sruboveho domu resime problem , zda-li zvolit cedrove drevo o max . sirce
srubovych profilu 20.5 cm / 40.000,- Kc za metr kubicky / , nebo eventualne
uprednostnit bily smrk o max. sirce sruboveho profilu 33 cm / 30.000,-Kc za
metr kubicky / z hlediska tepelne izolacnich vlastnosti srubove steny dle
pouziteho materialu a sirky profilu s ohledem na cenu , resp . na naklady
spojene s vyberem konkretniho dreva . Jinak receno , kde hledat hranici
efektivnosti vlozenych investic do vetsi sirky obvodove srubove steny /
vyhradne uvazujeme o teto konstrucni variante naseho rodinneho domu / ?
Predem dekuji za vasi ochotu a vyrizeni .[ 19.11.08 - dotaz číslo: 11714 - téma: Ostatní, Zateplování budov ]

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz a zájem o úspory energie.

Cedrové dřevo je pro stavbu srubů, nosných konstrukcí, vnitřních i vnějších a tam, kde je vystaveno povětrnostním podmínkám jedno z nejvíce doporučovaných. Z uváděných výhod se jedná především o rozměrovou stálost a hmotnost, nízký součinitel smršťování, odolnost proti kroucení a praskání. Dále je ceněna vysoká životnost a snadné zpracování. Pozor je potřeba dát na korozivní účinky na některé kovy. Vhodné jsou kovové prvky z hliníku, mosazi, nerezové a pozinkované.
Dále je uváděna nízká hmotnost (kolem 335 kg/m3), což zvyšuje jeho tepelně-izolační vlastnosti a rovněž se s ním snadno manipuluje. Součinitel tepelné vodivosti λ při 12% vlhkosti je uváděn 0,106 W/m.K. Nevím do jaké míry se lze na tuto hodnotu, převzatou z dostupných podkladů, spolehnout. Česká norma ČSN 73 0540-3 – „Výpočtové hodnoty veličin pro navrhování a ověřování“ rozlišuje pro stanovení tepelné vodivosti pouze dřevo měkké a tvrdé. Bílý smrk patří mezi měkké dřeviny a v ČSN je uváděna při objemové hmotnosti 400 kg/m3 charakteristická hodnota součinitele tepelné vodivosti λ 0,15 W/m.K a výpočtová pak 0,18 W/m.K. Pro orientační posouzení bych spíše pro cedrové dřevo uvažoval s výpočtovou hodnotou λ kolem 0,15 W/m.K.
Pokud bychom tedy porovnali Vámi uváděné profily, tak pro cedrovou stěnu o tloušťce 20,5 cm bude při dosazení hodnoty λ 0,106 W/m.K tepelný odpor stěny 1,93 (m2.K/W) a při λ 0,15 W/m.K to bude 1,37. To zhruba odpovídá součiniteli prostupu tepla U 0,47 (W/m2.K) v prvním a 0,65 (W/m2.K) ve druhém případě. Pro profil ze smrku o tloušťce stěny 33 cm vychází tepelný odpor stěny 1,83 (m2.K/W), což zhruba odpovídá součiniteli prostupu tepla U 0,5 (W/m2.K). Pokud tedy bude smrkový profil o proměnné šířce, řekněme od 30 do 33 cm, lze očekávat, že z hlediska tepelné izolace budou obě varianty téměř shodné, ale lepší bude přece jen silnější stěna. Rovněž z hlediska schopnosti tepelně akumulovat bude určitě lépe vycházet hmotnější a silnější stěna ze smrku. V každém případě je nutno počítat s tím, že tyto stěny srubové stavby bez další přídavné tepelné izolace nesplňují požadavky ČSN 73 0540-2. Požadovaná hodnota součinitele prostupu tepla U (W/m2.K) pro obvodovou stěnu těžkou je 0,38 (W/m2.K), hodnota doporučená je 0,25 (W/m2.K). Aby se roubená stěna z nejčastěji používaného smrku nebo borovice dostala alespoň na hodnotu požadovanou, muselo by se jednat o tloušťku masívu 45 cm. Efektivitu vložené investice, pokud budeme hodnotit budoucí spotřebu tepla na vytápění, je potřeba spíše vidět v dostatečných tloušťkách tepelných izolací.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

"*go200809"
[ Odpovídá: Ing. Jiří Veselý - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect