MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
hledal jsem odpověď ve vaší databázi zodpovězených dotazů, ale bohužel jsem ji nenašel. Zasílám proto svůj dotaz.
Bydlím v RD, který je kompletně zateplen, má plynové vytápění (běžný typ kotle) a na všech topných tělesech jsou instalovány termostatické ventily. Je pro mne výhodné nastavit termostatické ventily na nějakou teplotu, dejme tomu 20 stupňů C a nechat kotel stále zapnutý nebo je lepší jednorázově kotel zapínat a vypínat? Momentálně topíme tak, že kotel zapínáme 2 - 3x denně na plný výkon na cca. 2 hodiny. Předem děkuji za odpověď.
[ 18.11.08 - dotaz číslo: 11732 - téma: Vytápění ]

Vážený pane,
pokud vám současný systém topení vyhovuje, tak ho používajte i nadále. Předpokládám ovšem, že i při nárazovém provozu kotle máte nastaveny termostatické ventily tak, aby se místnosti nepřehřívaly. Je také možné kotel nezapínat ručně, ale třeba pomocí termostatu v jedné z místností domu.
Trvalý provoz kotle by byl komfortnější, nedocházelo by k poklesu teploty v místnostech, který v současnosti asi existuje. Při trvalém provozu kotle je ovšem třeba mít správně zapojený a nastavený systém. Jinak hrozí problémy v případě, že termostatické ventily uzavřou tělesa, ale oběhové čerpadlo bude dále pracovat. Rostou tepelné ztráty v potrubí a spotřeba elektřiny pro provoz čerpadla a kotle.
Při trvalém provozu kotle je také třeba správně nastavit teplotní útlum (např. v noci nebo během dopoledne, pokud jsou všichni v práci či ve škole), jinak spotřeba tepla výrazně vzroste.
Doporučuji problém konzultovat s firmou, která dokáže na místě posoudit možnosti zapojení kotle.

Přeji hezký den
Karel Srdečný, EkoWATT

"*go200809"


[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect