MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, bydlíme v Praze v činžovním domě a máme k dispozici pouze elektřinu jako energii k vytápění a to je drahé. Chci nahradit přímotopy, které nás brzy zrujnují, akumulačkami, infrapanely /ale ty se mi zdají dost finančně náročné a nevím jakou mají "návratnost" / nebo podlahové topení. Nebo existuje jiná možnost? Padl i návrh na kotel, ale to mi přijde taky náročné na stavbu i finance. Mám strach, že když půjdu do krámu, že mne jako ženskou bez jakékoliv představy budou chtít "natáhnout" zvlášť když vlastně nevím co chci. Můžete mi poradit, prosím? Děkuji
[ 26.11.08 - dotaz číslo: 11893 - téma: Ceny energií, účtování tepla, Elektřina, Zateplování budov ]

Zdravím a zasílám tuto oficiální odpověď:
Pokud tomu dobře rozumím, tak musíte topit elektřinou, protože nic jiného není k dispozici. Pokud chcete mít levnější topení, tak je jediná cesta – a sice zateplit celý dům. Stejně to jednou budete muset udělat a tak proč ne hned. Povídá se o tom, že by příští rok mohly být dotace na zateplování bytových domů. Pokud budou, je jednoznačné, že by je chtělo využít. Pokud máte zájem, abychom sledovali, že dotace budete chtít, poščlete nám, prosím, e-mail na roman@e-c.cz a my vás budeme informovat, pokud dotace skutečně budou vypsány.
Vytápění elektřinou je možné:
1. elektrické přímotopy – topí 20 hod. denně (pokud máte sazbu), na všechnu elektřinu po tuto dobu je levnější elektřina
2. „infra“ topení – je to jen jinej druh přímotopů
3. podlahové topení – jde opět o elektrické přímotopy s tím, že mají určitou akumulaci, a tak nejsou doby, kdy se vypne přímotopný proud tak znát. Nevýhodou je, že má větší setrvačnost a proto se méně využívají tepelné zisky od slunce (pokud do bytu svítí).
4. akumulační vytápění – přívod elektřiny na vytápění je jen 8 hod. a za tu dobu se musí kamna „nabít“ teplem tak, aby vydržela topit 24 hodin, takže to znamená silnější přívod elektřiny, větší hodiny a hlavní jistič. S tím souvisí stálé poplatky. Na druhou stranu je elektřina ještě levnější, než přímotopná.
5. tepelné čerpadlo – lze v létě přehodit i na chlazení. účinné je do nějakých -5 °C (dle druhu) a spotřeba elektřiny je cca 1/3 proti přímotopům.

Další možností je, pokud bystě měly těsná okna, dát si do bytu rekuperaci a teplo nevyhazovat větráním, ale využít ho na předehřev vzduchu.

Roman
Šubrt, energetický poradce
roman@e-c.cz

"*go080909"
[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect