MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Vážení, chtěli bychom realizovat FVE na 3 střechy RD ( cca 100, 180, 210m čtvereč. )v lokalitě Znojmo. Můžete nám, prosím, poradit, jestli je pro nás výhodnější prodej 100% vyrobené energie nebo forma zelený bonus ? Děkuji za odpověď a informace. S pozdravem

[ 18.2.09 - dotaz číslo: 12882 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,

v roce 2009 je výkupní cena el. z fotovoltaiky 12,89 Kč/kWh, zelený bonus 11,91 Kč/kWh (pro zařízení do 30 kW, což bude asi váš případ). Rozdíl je tedy 0,98 Kč/kWh.
Pokud si tedy dojednáte prodej třetí osobě (obchodníkovi s elektřiinou) za cenu vyšší než je oněch 0,98 Kč/kWh, bude pro vás výhodnější režim zelelných bonusů.
Nebo pokud vyrobenou elektřinu spotřebujete sám pro vlastní potřebu, budou pro vás zelené bonusy výhodnější (předpokládám, že v současnosti nakupujete elektřinu za cenu vyšší než 0,98 Kč/kWh).

Jistou nevýhodou je, že cena zel. bonusu se může každý rok změnit dle uvážení ERÚ, takže v budoucnu se situace třeba obrátí a zelené bonusy již nebudou výhodnější než prodej do sítě za výkupní cenu. Můžete se však kdykoli v budoucnu vrátit k režimu výkupních cen (režim můžete měnit každý rok, budete-li chtít). V tom případě máte nárok na výkupní ceny, které platily v roce uvedení do provozu. Pokud například spustíte elektrárnu letos, budete djeme tomu 10 let fungovat v režimu zelených bonusů a v roce 2019 se rozhodnete přejít k systému výkupních cen, pak můžete počítat s cenou 12,89 Kč/kWh plus 10x meziroční navýšení stanovené ERÚ, dosud to bylo 2% ročně.

Další informace najdete třeba zde:
http://www.ekowatt.cz/cz/informace/obnovitelne-zdroje-energie/priprava-zameru-fotovoltaicke-elektrarny---prakticke-otazky
http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticky-audit-fotovoltaicke-elektrarny

Jiří Beranovský, Karel Srdečný, EkoWATT

Zkontrolováno:
*Ba200509*
[ Odpovídá: Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect