MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

19.11.21 / dotaz č. 134119
Dobrý den,

rekonstruovali jsme jednopodlazni RD bez podsklepeni. Je postaven z mixu palenych cihel a take nepalenych (veprovic), kdy prevladaji spis ty nepalene. Tloustka obvodovych sten je cca 60 cm bez zatepleni.
V ramci rekonstrukce jsme zateplili stropy vatou, jsou dana plastova okna a podlahy byly kompletne vybouchany, zatepleny a vybetonovany.
Skoro ve vsech mistnostech jsme nechali litinove radiatory, ale vymenili vedeni k nim za dnesni medenou klasiku. Na radiatorech jsou termoventily. V par mistnostech (koupelna, wc, chodby a kuchyn) je podlahove vytapeni. Kotel je novy kondenzacni na plyn.
V souvislosti s aktualnimi cenami plynu jsem cetl nejake clanky jak nastavit kotel, jak topit, pro co nejefektivnejsi topeni. Regulace je pres termostat, ktery mame v obyvacim pokoji a aktualne je nastaven na 21 stupnu.
Me tedy zajima zda je lepsi nastavit na kotli maximalni teplotu otopne vody treba na 45 stupnu a topit cely den od rana. Nebo je lepsi treba zapnout topeni az po obede na 60 stupnu?
Zajima me co je lepsi. Jestli topit dele na nizsi teplotu nebo treba netopit dopoledne, protoze je v dome prijatelne a topeni zapnout az pozdeji a na vice stupnu, aby se to pak stihlo vubec vyhrat. Dum si ted podle meho udrzuje teplotu celkem pelne sam a ztraty se nejevi jako nejake velke.

Moc dekuji za odpoved
Dobrý den, v obecné rovině je z hlediska nákladů na vytápění topit rovnoměrně po celý den, než nárazově. Nižší teplota vody je pro kondenzační kotel lepší a má tak vyšší účinnost. A z hlediska ohřevu je vždy lepí udržovat teplotu, než neustále ohřívat topnou vodu a následně ji nechat zchladit a takto dokola.

S pozdravem

Pavel Štajnrt
Odpovídá:  Ing. Pavel Štajnrt - EKIS Bystřice pod Hostýnem DEK
Téma:  Vytápění
tisk