MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

14.1.22 / dotaz č. 134797
Dobrý den.
Na Netu jsem našel odkaz na Vás - uváděný jako možné řešení - ze stránek MPO- garanta Vyhlášky 269/2015 Sb. Téma dotazu jsem definoval v kroku 1 - účtování tepla.
Jedná se nám o poměrně nejasné účtování nákladů v nebytovém prostoru našeho domu - SVJ.
Dům 5 pater- má ve svém suterénu - pod úrovní země, umístěný neb. prostor - bývalý kryt CO. Jedna jeho část o rozloze cca 38 m2 - uzavřená obezděním, byla do nedávna vytápěna částí neizolovaného potrubí topného systému domu, které (asi v roce 2009) vypočítal, že majitel se bude podílet na topení z této plochy.Tato část byla vlastníkem nedávno zaizolována jako ostatní vedené potrubí v tomto CO krytu - podél stěn- přívod/vratka.
Celková výměra neb. jednotky je 195,3 m2 (včetně obezděných prostor 38 m2)
Pro vyúčtování je snadné dle 265/2019 Sb, určit z 50 % nákladů spotřebovaných na teplo domu, povinnost dle Vyhlášky - příspěvek násobením nákladu ZS vypočteného na 1 m2 celkové započitatelné plochy domu x podlah. plocha krytu CO - 195,3 m2.. V čem však potřebujeme pomoc odborníků je - správně určit příspěvek na ohřev TV , dle 269/2015 Sb - pro vlastníka neb. jednotky, který se počítá z 30 % nákladů spotřebovaných na ohřev TV domu. Prosíme poradit, zda i v tomto případě se z celkového nákladu na ohřev TV - jeho z 30 % - vypočte náklad na 1 m2 započitatelné plochy domu a - zda se pronásobí výměrou zap. podl. plochy krytu CO - 195,3 m2 .
Koeficient polohy je dle tabulky 1 - neboŤ to je de facto - plocha 195,3 m2 neb. jedn. sousedící jednou stěnou - stropem - z vyhřívaným prostorem byt, jednotek, které jsou nad neb, jednotkou.
Děkujeme za pomoc a za nasměrování MPO na EKIS pro odbornou pomoc.


Dobrý den,

omlouváme se, ale Váš dotaz je velmi specifický. Obecně rozúčtování na TV by mělo 30% základní složky rozložené na m2 a 70% by mělo být spotřební složka, která se určí z náměru na vodoměru TV. Prosím, zkuste položt dotaz přimo na portal SVJ, například http://www.portalsvj.cz/
Případně pozvat specialistu na rozúčtování přimo do Vašeho objektu, nejste li schopni se v rámci SVJ shodnout.

Pro úplnost dodávám, že garantem zmíněné vyhlášky není MPO, ale MMR.

S pozdravem Pavel Štajnrt
Odpovídá:  Ing. Pavel Štajnrt - EKIS Bystřice pod Hostýnem DEK tisk