MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Zdravim Vas a obracim se na Vas s dotazem, kde zjistit doporucene, pripadne normove stanovene doby sviceni zdroje svetla vzhledem k jeho funkci pro vypocet spotreby elektricke energie. Napriklad pri vypoctu spotreby elektricke energie zakladniho svetelneho zdroje v koupelne, kde je pouze sprchovy kout, je tato doba ?h denne na osobu, kdy zarovka sviti. (Jako je predpoklad 4,5kg pradla na osobu a tyden, tedy jeden praci cyklus pro vypocet spotreby u pracky, tak zda je neco podobneho i pro tento pripad.) Dekuji a s pozdravem
[ 30.3.09 - dotaz číslo: 13712 - téma: Osvětlení ]

Dobrý den a děkuji za Váš dotaz.
Dobu provozu světelných zdrojů nelze stanovit předpisem. Tato vždy závisí na době používání té které místnosti a na nutnosti provozu osvětlení. Tím samosebou závisí i na denní a roční době.
Vliv na spotřebu energie má ale nejen doba provozu ale i potřebná intenzita osvětlení. Tuto je nutno volit tak, aby bylo osvětlení dostatečné pro účel použití osvětlovaného prostoru a vykonávanou činnost.
Velký vliv mají i používané světelné zdroje. Významných úspor lze dosáhnout na př. náhradou stávajících žárovek zářivkami (někdy označovanými jako "úsporné žárovky").

Řešení konkrétního problému doporučuji konzultovat osobně na pracovišti Energy Centre Č. Budějovice po předchozí dohodě termínu na tel.:38 731 25 80

Zkontrolováno:
*Ba030609*

[ Odpovídá: - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect