MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, přišla nám faktura za elektřinu od EON, jedná se o domácnost, 2 dospělí a 2 malé děti. Spotřeba elektřiny je oproti loňskému roku o 74% vyšší a oproti předloňskému dokonce o 129% vyšší. V tomto období máme stále stejné spotřebiče, jediná změna je televizor, kdy od ledna 2009 máme plazmový tv 126cm místo klasické tv 52 cm a navíc dvd rekordér. V zimě si manžel občas přitopil v dílně olejovým radiátorem. Je možné, aby nám tímto o tolik stoupla spotřeba elektřiny? jediné změny jsou tedy tv a radiátor. Měli jsme v minulosti problém s černým připojením souseda, jak toto ověřit?
[ 2.9.09 - dotaz číslo: 16430 - téma: Elektřina, Ostatní ]

Vážená paní, bohužel pro korektní odpověď není ve Vašem dotazu dostatek podkladů. Co se týče nárůstu spotřeby elektrické energei u plazmové televize této velikosti, můžete předpokládat, že navýšení elektrického příkonu činí cca 0,15-0,2 kW. Takže pokud máte televizi v provozu čtyři hodiny denně pak je roční nárůst 200-300 kWh. Obdobně olejový radiátor má výkon v rozmezí cca 0,8-1,5kW. Pokud bude zima trvat tři měsíce a manžel si v pracovní dny přitopí dvě hodiny denně bude se roční spotřeba pohybovat mezi 100-150 kW.
Nakolik se uvedená čísla liší od skutečnosti ať již ve zvolených nebo vypočtených hodnotách je na Vás, samozřejmě včetně případných korekcí na skutečnou dobu provozu televize.
Nejjednodušší způsob ověření, jesli je na Váš odbě napojen černý odběr, spočívá ve vypnutí všech vlastních spotřebičů na nějakpou dobu. Samozřejmě musíte provést na začátku a na konci přerušení odběru provést odečet. Doporučuji provést několikráte v různou denní (týdenní) dobu.

Golasovský

*go251109*
[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect