Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

25.7.23 / dotaz č. 164651
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda se mohu ucházet o dotaci, tzv. oprav dům po babičce. Mám byt ve městě, který bych v budoucnu ráda přenechala synovi. Sama bych ráda zrekonstruovala naši chatu tak, aby byla celoročně obyvatelná a já tam mohla mít trvalé bydliště. Chata má nyní pouze evidenční číslo a trvalé bydliště tam nemám. Z našich vlastních prostředků právě realizujeme výměnu oken. Na větší investici jako je izolace objektu a topení bychom dosáhli pouze v případě, že bychom se mohli ucházet o dotaci. Problém vidím v tom, že v současnosti není (ani nemůže) být naše chata trvale obydlena a také v tom, že jsem ekonomicky aktivní, ale momentálně pracuji mimo ČR. Ráda bych si u vás, pokud je to možné, objednala konzultaci. Děkuji.

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz a zájem o naše poradenství.

Osobní konzultaci si určitě můžete objednat v kterémkoli poradenském místě sítě středisek EKIS, které jsou uvedené na stránkách mpo-efekt.cz. Jsou tam i kontakty. Pokud Vám vyhovuje místo našeho EKIS, lze se objednat telefonicky na čísle +420 387312580.
Máte pravdu, že v případě rekreačního objektu užívaného k bydlení je to trochu problém. V závazných pokynech pro žadatele je to celkem jasně uvedeno v kapitole 12 v definici rodinného domu. Musí se prokázat, že v objektu pro rekreaci má žadatel sám, ale nebo i jiná osoba, trvalý pobyt minimálně 24 měsíců před podáním žádosti. Zápisem v OP nebo Registru obyvatel.
Na osobní konzultaci můžeme probrat možnosti zateplení, odhadnou výši dotaci a investice a zvážit, zda by se vyplatilo vše nějak načasovat tak, aby se mohlo dotace využít.
Vezměte s sebou co nejvíce informací o objektu – pokud jsou plány tak ty, fota, nebo vědět materiály skladby konstrukcí chaty a podobně.

Ing. J. Veselý, poradce,
Energy Centre, Náměstí Přemysla Otakara II 25, České Budějovice