Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

2.8.23 / dotaz č. 164910
Dobrý den,
potřebovala bych poradit, zda je reálné požádat o dotaci v rámci programu Oprav dům po babičce.
Vlastníme rodinný dům ze třicátých let (ve spoluvlastnictví se dvěma sourozenci), ve kterém také všichni bydlíme. Právě připravujeme výměnu oken a dveří, už jsme před realizací (září - listopad).
Mám v té souvislosti dva dotazy:
Lze požádat, když je dům ve spoluvlastnictví?
Je reálné dosáhnout na energetickou úroveň B? Dům má dobře zateplenou střechu, ale nemá zateplenou fasádu.
Mohla bych si s vámi domluvit konzultaci?
Děkuji

Dobrý den,
program Oprav dům po babičce, který má běžet od září 2023 nabízí dotaci na zateplení rodinných domů, výměnu hlavního zdroje energie, instalaci solárních systémů, nuceného větrání s rekuperací a ještě několik dalších oblastí podpory.
Základem je, aby dům splnil podmínky v oblasti zateplení, tj. průměrný součinitel prostupu tepla, zateplované/měněné konstrukce plnily předepsané parametry a byla dosažena předepsaná úspora vůči původnímu stavu.
Splnění těchto parametrů je individuální, nicméně vyžaduje kvalitní zateplení celé nebo téměř celé obálky budovy (fasáda, střecha, podlaha, výplně otvorů).
Pokud zůstane významná část obálky bez zateplení, např. fasáda, je splnění podmínek programu Oprav dům po babičce prakticky vyloučené.

Nicméně na dílčí úpravy lze žádat z programu Nová zelená úsporám. Opět je potřeba splnit předepsané parametry, ale není nutně vyžadováno tak komplexní zateplení.
Ve spoluvlastníctví žádat o dotaci lze. Jeden z vlastníků je žadatel, ostatní potvrzují, že s rekonstrukcí a žádostí o dotaci souhlasí.

Pro více informací doporučuji navštívit stránky: https://novazelenausporam.cz/

Konzultace v rámci poradenství EKIS je možné. Nabízíme osobní nebo online schůzky. Je potřeba se dopředu objednat na konkrétní termín.
Seznam všech středisek EKIS naleznete zde: https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS


Odpovídá:  Ing. Zdeněk Ročárek - EKIS Praha EnergySim tisk