Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

20.9.23 / dotaz č. 169135
Dobry den,
chcel by som sa spytat ohladom dotacneho programu Oprav dum po babicce.

Zaujimalo by nas zateplenie a to primarne strechy kedze mame problem s kunami a izolacia bola nimi vyzrata, takze tam moemntalne v podstate ziadna nie je.
Bolo nam povedane, ze na dotaciu nedosiahneme a aj keby tak je plocha strechy priliz mala a dostali by sme maximalne okolo 50000. (Detaily co vsetko by bolo treba spravit aby sme na dotaciu dosiahli neboli poskytnute. )
Firma specializujuca sa na odstranenie poskodenia kunami nam opravu pritom vycislila na zhruba 700000.

Vedeli by ste v kratkosti napisat ake su podmienky na ziskanie dotacie (podla moznosti len na zateplenie strechy ale ak to je nutne,t ak aj celeho domu) a ci je popripade mozne ju kombinovat s programom Nova zelena usporam.

Popripade je mozne zaziadat nazor od viacerych energetickych poradcov ak sme nespokojny s poskytnutymi informaciami?

Dakujem,
Dobrý den,
Program podpory v programu Rodinné domy „Oprav dům po babičce“ je určen pro kompletní zateplení rodinného domu. Pro její dosažení je potřeba splnit průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy ≤ 0,70 Uem,R = průměrný součinitel prostupu referenční budovy. Současně je potřeba plnit požadavek na součinitel prostupu tepla měněných konstrukcí. Důležitou součástí je procentní snížení průměrného součinitele prostupu tepla obálkou budovy oproti stavu před realizací opatření o více jak 20%, snížení výpočtové hodnoty celkové primárná energie z neobnovitelných zdrojů dodané do budovy o více jak 30% a snížení výpočtové hodnoty celkové dodané energie do budovy o více jak 10%. Z výše uvedeného je patrné, že pro stanovení toho, co je potřeba na objektu zrealizovat, je složitější otázka, kterou by měl řešit energetický specialista v rámci optimalizace návrhu a rozsahu jednotlivých energetických opatření.
Nová zelená úsporám umožňuje čerpat dotaci na dílčí opatření. Nicméně i v tomto případě jsou kladeny požadavky na procentní snížení průměrného součinitele prostupu tepla obálkou oproti stavu před realizací opatření o více jak 10%, snížení výpočtové hodnoty celkové primární energie z neobnovitelných zdrojů do budovy o více jak 10% a snížení výpočtové hodnoty celkové dodané energie do budovy o více jak 10%.
Kombinace dotačních titulů je čistě teoreticky možná, nicméně asi ne zrovna efektivní cesta. Zároveň s tím musím upozornit na to, že při využití více dotačních programů nesmí docházet k překryvu jednotlivých podpor na jedno opatření. Podporu nelze poskytnout také na opatření a změny opatření, na která byla v minulosti přijata podpora z veřejných prostředků, a u kterých neuplynula doba udržitelnosti stanovená v podmínkách poskytnuté podpory. Nelze ji poskytnout ani na opatření, která by snižovala ekologické přínosy těchto opatření, zejména opatření prováděná na stejných konstrukcích nebo s obdobným účelem, např. výměna či instalace zdroje tepla na vytápění, instalace zdroje pro ohřev vody, termické a fotovoltaické systémy, a to včetně OZE instalovaných v této nebo předešlých výzvách programů NZU a obdobných.