MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,

můžete mi prosím poradit? Zvažuji stavbu přízemního RD s obytným podkrovím a zajímaly by mne obdobné alternativy k obvodové zdi z Porothermu 240mm + 200mm EPS, ale namísto Porothermu bych rád použil Ytong.
1. Můžete mi prosím doporučit několik vzájemných kombinací těchto materiálů, při kterých bude rosný bod vždy v izolaci z EPS? Bude takovéto řešení s Ytongem namísto Porothermu ve finále spíše levnější nebo dražší?
2. Můžete mi též sdělit jakou tloušťku EPS bych musel použít na Ytong Lambda 370mm, aby byl rosný bod stále v izolaci z EPS?
3. A jako poslední: proč se stále více mluví nebo možná dokonce doporučuje právě varianta Porotherm + EPS a varianta Ytong + EPS jako by zůstávala stranou? Je snad horší či nevýhodnější?

Díky moc za včasnou odpověď.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Pavel Znamenáček

[ 6.8.08 - dotaz číslo: 1695 - téma: Zateplování budov ]

Dobrý den,

provádění výpočtů je nad rámec této poradenské služby, kromě toho takto jednoduše zadané konstrukce nejsou kompletní (omítka, lepidla, penetrace). "Hádat" jak to budete mít udělané, a kolik by to asi bylo je sice možné, ale není to ta správná cesta k dobrému výsledku. Jestliže jste se rozhodl investovat desítky a možná stovky tis. Kč do zateplení, doporučuji Vám nechat si spočítat také optimální /nikoli potřebné/ tloušťky EPS včetně kontroly rosného bodu celého zateplovacího systému.
Na trhu je obrovské množství různých materiálů, které mají různé ceny a to nemluvím o "akcích", kdy dodavatel sníží cenu produktu, aby vyprodal sklad. Naši klienti mají obvykle vytypované materiály, které jsou pro ně dostupné a s nimi se dál pracuje. Jako příklad mě napadá jeden náš klient, který na moji námitku, že se mi zdá Porotherm pro jeho dům poněkud drahý odpověděl, že ho má s 30% slevou. Pak opravdu nebylo co řešit.

K YTONGu: jedná se o dražší stavební materiál s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi než Porotherm. Filozofie sendvičové konstrukce je taková, že se použije pokud možno levné zdivo, které staticky dostačuje a to se pak zateplí podle potřeby. Proto se častěji pracuje s Porothermem – je levnější a lze ho často sehnat se zajímavou slevou. YTONG LAMBDA má U = 0,26 Wm2/K a při tl. 500 mm dokonce 0,19 Wm2/K – tak že se pak v praxi nezatepluje vůbec.
Samozřejmě jestli chcete použít výše uvedenou konstrukci (tedy Ytong) a zateplit ji, není to problém (když se provede kontrola rosného bodu). Nicméně si troufnu tvrdit, že se na stejný parametr výslednému U dostanu s jiným materiálem levněji.

S pozdravem Jan Truxa

zkontrolováno: "*ba160409"
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect