MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, plánuji výstavbu nízkoenergetického domu. Jaké je nejvýhodnější elektrické vytápění (přímotopy,podlahové topení,elektrický kotel?)

Děkuji

[ 26.8.08 - dotaz číslo: 1971 - téma: Nízkoenergetické a pasivní domy ]

Vážený pane,
bez podrobnějších informací o tom konkrétním domě, způsobu jeho obývání a preferencích uživatelů nelze říci jaké topení je nejvhodnější. Existují nicméně určité obecné zásady podle kterých je možné se řídit, například:
- čím menší je spotřeba energie na vytápění a čím menší plocha a počet radiátorů je třeba, tím výhodnější jsou elektrická topná tělesa (přímotopné panely) oproti systému ústředního topení s kotlem
- pokud má dům výrazné tepelné zisky jižními okny tak je nevýhodné podlahové topení, protože nedokáže rychle reagovat a teplo ze slunečního záření místnost přehřeje.
- pokud jsou tepelné ztráty hodně malé (pasivní dům) pak může být výhodné použít jenom přihřívání vzduchu za rekuperační jednotkou a sálavé topné panely (http://www.sweb.cz/salavepanely/, http://shop.fenixgroup.cz/k19-ecosun-salave-topne-panely?od=0), které vytvoří potřebnou tepelnou pohodu na místech kde je to třeba (u počítače, před televizí a pod).
Způsob vytápění by měl projektant řešit už při návrhu domu a přihlédnout při tom ke všem faktorům, které to ovlivňují.
Pokud byste chtěl nezávisle na projektantovi najít technicky a ekonomicky optimální způsob vytápění pro váš konkrétní dům, můžete využít například službu Energeticko-ekonomická optimalizace projektu domu (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka_optimalizace_budov/).

S pozdravem K.Murtinger

Zkontrolováno: "*ba020609"
[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect