MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
chci se zeptat na otázku týkající se ekonomického vyhodnocení osvětlovací soustavy. Provedl jsem ruční výpočet spotřeby energie na osvětlení kancelářské místnosti pomocí rychlé metody u staré soustavy, nové soustavy neřízené a nové soustavy řízené.
Nevím si rady se zařazením jednotlivých soustav do energetické třídy. Můžete mi napsat jednotlivé rozsahy energetických tříd A-G, popř. software pro výpočet spotřeby energie na osvětlení. Děkuji za odpověď.
[ 7.4.10 - dotaz číslo: 20686 - téma: Osvětlení ]

Zdravím
zařazení jednotlivých zdrojů světla do energetické třídy je dáno 8. přílohou vyhlášky 442/2004 Sb. z července 2004, kterou se stanoví podrobnosti energetických spotřebičů energetickými štítky.
Pro zdroje světla jsou důležité veličiny světelný tok (lumen) a příkon zdroje (watt). Index energetické účinnost je potom dán poměrem příkonu zdroje a tzv. referenčního příkonu. Pokud je například hodnota skutečného výkonu menší než 60% referenčního, je svitidlo zařzeno do kategorie B. Kategorie E je v rozmezí 95% až 110% referenčního zdroje atd.
Referenční výkon se počítá z poměrně jednoduchých vztahů v závislosti na světelném toku. Pokud je světelný tok fí menší než 34 lm, potom je referenční výkon 0,2 fí. Pro větší světelné toky je výpočet mírně komplkovynější , a proto odkazuji na výše zmíněnou vyhlášku 442/2004 Sb. a konkrétně její přílohu č. 8 pro světelné zdroje. Najdete je například také na našem portálu EFEKT v sekci zákony a vyhlášky.
Výpočetní programy pro osvětlení nabízejí běžně výrobci svítidel, např OSRAM na http://www.osram.cz/osram_cz/SVTELN_DESIGN/Software/index.html
Skrott

Zkontrolováno:
*Ba100510*
[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect