MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, ráda bych se zeptala na kolik je efektivní zavedení doporučovaného řešení chodbového osvětlení, v panelovém domě, pomocí IR pohybových čidel s výměnou stávajícího osvětlení (případně volba nových světel s vestavěnými čidly)? K jaké úspoře energie dojde při zavedení tohoto řešení nahrazením stávajícího osvětlení: 7 světel (7 žárovek/60W), v intervalu rozsvícení cca 5 min, odhadnutý počet rozsvícení 50 x za den, cena energie cca 5 Kč/kWh (při zapnutí světla se rosvítí všechna světla najednou (dům postaven v roce 1970)? Předpoklad je, že stávající počet světel zůstane stejný (i těch 60W), ale každé světlo bude mít své IR čidlo a bude reagovat samostatně, s rozsvícením cca na 1 minutu. Jaké žárovky je vhodné použít do této nové volby osvětlení? (Jsem dotazována nájemníky na doložení předpokládané úspory oproti stávajícímu stavu a návratnost investice, pro to aby souhlasili s provedením). Děkuji velice za pomoc a věřím, že dané téma pomůže i ostatním. JB
[ 28.4.10 - dotaz číslo: 21115 - téma: Osvětlení ]

Máte několik řešení, která vyplývají z dispozičního uspořádání chodeb a výtahu. Pokud výtah a schodiště jsou uprostřed domu (neosvětleny denním světlem) pak doporučuji řešení s trvale rozsvícenou kompaktní zářivkou ve svítidle před výtahem. A co se týká osvětlení na patrech při výstupu a nástupu do výtahu a manipulaci s klíči před bytem je čas osvětlení jedné minuty dostatečný. Proto pohybové čidlo by mělo stačit. Neznám vaši dispozici, ale může se stát, že svítidlo bude umístěno tak, že jedno nebude stačit pro pohybové čidlo na patře. Zlepšení může nastat jeho přemístěním popř. doplněním o další čidlo. Svítidla mohou být osazeny halogenovými žárovkami, které mají nižší příkon cca o 1/3.
Ve druhém případě se jedná o svícení pouze za večerních a nočních hodinách. V tomto případě se jedná o svícení kratší. Nevím, zda máte výtah , ale pro sestup a výstup po patrech je dostatečný interval 3min. Řešení je rozdělit osvětlení na tři patra tj. nerozsvěcet všechna.
Ekonomické vyhodnocení bude velmi obecné, ale přesto Vám ukáže jak je které řešení efektivní. Z Vašich podmínek vyplývá, že spotřebujete za rok 920kWh/r což odpovídá nákladům 4600Kč/r. Při investici 7000Kč (7svítidel s pohybovými čidly + montáž) bude nová spotřeba 260kWh při ceně cca 1300Kč/r. Úspora nákladů je cca 3300Kč/r a to odpovídá prosté návratnosti investice 2,5roku.

Zkontrolováno:
*Ba110510*
[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect