MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
muj poslední mail byl podekovanim a reakci na odpoved Vaseho p. ing. Winklera. Presto Vam jej poslu znovu:

Dobrý den,vázený pane inzenýre,
dekuji Vám za vyjádrení k otázce porovnávání energetické nárocnosti chladnicek. Jak je videt, soucasné predpisy neumozní zákazníkovi získat potrebné informace pro jeho rozhodování. Z hlediska reklamy je úspornejsí chladnicka se spotrebou napr.1,1kW/24h pri neudaných podmínkách +20°/+5°C nez stará chladnicka Calex pri spotrebe 1,4kW/24h a teplote okolí +25°/+5°C, i kdyz skutecnost je opacná.
Ani merení watmetrem z duvodu závislosti na teplote okolí nezjistí v tomto prípade hodnoverné údaje. Naopak merení ostatních spotrebicu, zvláste v rezimu stand-by by urcite vetsinu prevapilo. Osobne jsem si ampérmetrem provedl merení a zjistil jsem celkovou rocní spotrebu vsech spotrebicu v rezimu stand-by více nez 1000kWh, pri cemz mi bylo po odpojení vetsiny spotrebicu fakturováno cca 1600 kWh/rok. Domnívám se, ze v této oblasti jsou pro vetsinu lidí netusené úspory a mám pocit ze není dostatecná snaha príslusných orgánu obcany informovat.
Co jsou Vami uvadene " harmonizované technické normy",ze kterých vycházeji udaje o energetické narocnosti? EU ci nase orgány predepisují pro kazdou "prkotinu" technické podmínky nebo limitní mnozství a ze by o tuto oblast nebyl zájem?
Jeste jednou Vám dekuji.
Josef Dolezal

[ 12.9.08 - dotaz číslo: 2246 - téma: Elektřina ]

Dobrý den,

elektrické chladničky a mrazničky spadají mezi spotřebiče podléhající štítkování dle vyhlášky 442/2004. Údaje uvedené na štítku se zjišťují měřením provedeným podle harmonizovaných technických norem. Údaje se pokládají za splněné, pokud jsou ve shodě s pravními předpisy nebo technickými normami (např. ČSN EN 153, normy CEN, CENELEC, ETSI a EN 60704-3).
Technická dokumentace uvedená v §3 vyhlášky musí obsahovat mimo jiné i protokoly o příslušných zkouškách měření prováděných zkušebními metodami podle harmonizovaných norem. Skutečná spotřeba energie závisí na způsobu použití a umístění přístroje.
Spotřebiče se zařadí do třídy A+, je-li index energetické účinnosti alfa (Iα) v mezích 42> Iα ≥ 30

Iα = AC/SCα*100


kde AC je roční spotřeba energie
SCα je normalizovaná roční spotřeba


Přesněji ve Sb. zák. č. 442/2004, část IV, definice třídy A+.

S pozdravem

Ing. Josef Šťastný

Zkontrolováno: "*go170609"
[ Odpovídá: Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect