MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
existuje nějaký právní předpis nebo aspoň doporučení nebo obvyklá praxe pro dobu, na jakou má být nastaveno osvětlení pomocí schodišťového automatu v bytovém domě? Při nesprávném nastavení je na jedné straně ohrožena bezpečnost uživatelů, na druhé dochází k nehospodárnému svícení. Děkuji za Váš názor.

[ 19.8.10 - dotaz číslo: 22923 - téma: Osvětlení ]

Vážený pane,
k Vašemu dotazu uvádím, že nastavení času osvětlení pomocí schodišťového automatu v bytových domech nemá pevná předpisová pravidla, je individuální a řídí se zkušenostmi ze stejných nebo podobných případů. V každém případě musí být zajištěna spolehlivost osvětlení pří vyčkávání doby příjezdu výtahu a naložení nákladu. Tam, kde výtah není, pak je to doba spolehlivého průchodu schodištěm mezi jedním podlažím.
Jako obvyklá je zpravidla doba nastaveného osvětlení v délce 2 až 3 minuty, se kterou se vystačí ve většině případů bytových domů. Doba delší než 5 minut může být již považována za zbytečné plýtvání.
Z hlediska úspor elektřiny jsou výhodnější pohybová čidla, která se instalují ve vhodném místě na každém patře a podle pohybu osob na příslušném patře je zajištěna nezbytná doba potřebného osvětlení.

S pozdravem Ing. Karel Zelený, Raen s.r.o. Praha

Zkontrolováno:
*Ba250810*
[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect