MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, jde v praxi využít TČ země/voda v kombinaci s vytápěním rekuperací vzduchu a k ohřevu užitkové vody? Jedná se o objekt v nadmořské výšce asi 900m.n.m. (použití hlubinného vrtu) respektive... jde takové TČ použít na dohřev vzduchu rekuperovaného? Potřebuji radu jak zkombinovat teplovzdušné vytápění s rekuperací a geotermální energijí pro vytápění a ohřev užitkové vody....zda je to možné. Případně jiné lepší řešení. Děkuji
[ 16.9.08 - dotaz číslo: 2404 - téma: Tepelná čerpadla, geotermální energie ]

Vážený pane,
v zásadě je to možné a na trhu existují i zařízení pro tento účel určená (např.Kompletní přístroj pro centrální výměnu vzduchu v bytech a rodinných domech, pro přípravu teplé užitkové vody a pro vytápění, LWZ 303 Integral http://www.stiebel-eltron.cz/?page=se_lwz303 nebo http://www.ateg.cz/cz/ventilacni-jednotky-thd nebo http://www.nilan.cz/vgu-250/ ). Existují i další firmy, které podobná zařízení vyrábějí. Pokud není dům vybaven kapalinovým topným systémem pak je nutno na ohřev vzduchu použít výměník voda-vzduch.
PZP vyrábí rekuperační jednotky s TČ, které mohou teplo předávat přímo do vzduchu http://www.pzp.cz/cz/produkty/vetraci-jednotky/jednotky-tclk/vetraci-jednotka-tclk-1300-3000-p69.html
Použití teplovzdušného vytápění je vhodné pro domy s malou tepelnou ztrátou, čím menší výkon musí vzduch přenášet, tím menší může být jeho průtok a tím menší jsou i kanály pro jeho rozvod). Při vyšší tepelné ztrátě by možná bylo lepší například podlahové topení. Nechte si udělat od firem nabídky a požádejte pak svého projektanta aby posoudil vhodnost zařízení pro váš konkrétní dům.
Přečtěte si také článek na http://stavitel.ihned.cz/c4-10050830-25984290-G00000_d-tepelna-cerpadla-jsou-stale-zadanejsi a http://www.envi.cz/show.php?ida=21&ids=22&par=tepelna_cerpadla kde jsou některé další užitečné informace .

S pozdravem Světlana Votavová a Karel Murtinger

Zkontrolováno: "*go190609"
[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect