MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je pro nás výhodné nechat si udělat na domě sluneční kolektor, budeme mít dřevostavbu v Ženklavě na jižním svahu a vytápění el. přímotopy a krb. kamny. Můžete poradit, jak máme postupovat? Děkuji
[ 24.11.08 - dotaz číslo: 2413 - téma: Energie slunce – výroba tepla ]

Vážená paní,

na Váš dotaz lze odpovědět snadno: Není! Asi se ptáte proč. Sluneční kolektor je ekonomicky výhodný (návratný) pouze pro ohřev teplé užitkové vody, a to za podmínek, že budova a tedy teplá užitková voda – (dále TUV) je využívána každodenně nebo alespoň každodenně v letním období. Neptáte se sice na el. přímotopy a krb, ale pouze se zmiňujete, že tyto systémy budete používat v dřevostavbě. Všechno toto je luxus a ekonomicky naprosto nenávratné, a to zejména když nebude stavba využívána trvale, každodenně. Máte-li tyto finanční prostředky a můžete-li si dovolit tento luxus i při občasném využívání a topit elektřinou, mohu Vám doporučit, co Vám bude přinášet užitek i do budoucna bez ohledu na to, jak moc se zvýší cena elektřiny, a o tom jistě nepochybujete.
1. Nejprve zajistěte pokud možno co nejmenší únik tepla, neboť to má trvalou ekonomickou návratnost (okna, strop, dveře, zdi, ať už jsou z čehokoliv).
2. Nechte si provést rozvod otopné vody (nebo-li otopný systém s nízkou teplotou vody – s velkou plochou radiátorů) včetně velké alespoň 300-500 l akumulační nádoby se dvěma spirálovými trubkovými výměníky.
3. Teď to nejzávažnější! Nechte si vyprojektovat a zrealizovat zdroj tepla i TUV, včetně temperování budovy, s tepelným čerpadlem se svislým vrtem v tandemu se slunečním kolektorem.

Závěr: Navržený systém nebude investičně levný, ale jako jediný má naději na ekonomickou návratnost, neboť plně se využije sluneční svit a v době přebytku (i v době Vaší nepřítomnosti) se tepelná energie ze slunečního kolektoru bude akumulovat do svislého zemního vrtu a v okamžiku potřeby tepla (v noci, v zimě a kdykoliv) tepelné čerpadlo ze zemního vrtu dodá teplo s vysokou efektivností (s vysokým topným faktorem) a Vaše spotřeba elektřiny bude spolehlivě menší než třetinová ve srovnání s přímotopy, a to pořád.
Krbová kamna si pak pořiďte pouze pro radost a i tak teplo, které nestačí utéci komínem bude plně využito, neboť zvyšující se teplota v místnosti od krbových kamen dá přes čidlo povel, aby tepelné čerpadlo přestalo vytápět a sluneční energii shromažďovalo do zemního vrtu pro „horší časy“ až krb vyhasne.

S pozdravem

Ing. Venanc Walder, DrSc.
Středisko EKIS: ENERGO-STEEL spol. s r.o., Ostrava

Obávám se, že odpověď nebere do úvahy řadu faktorů, které mohou deklarovanou návratnoat posunout daleko za horizont životnosti obou systému (TČ+solár).
1. Je to především tepelná ztráta objekt a způsob užívání. V případě, že se dům blíží nízkoenergetickému standartu, a tedy malé spotřebě tepla, je roční využití i toho nejmenšího čerpadla nízké. Při ztrátě 5 kW bude roční spotřeba tepla do 10 000 kWh. V případě, že budete topit pouze elektřinou budou Vaše náklady (á 2,6 Kč/kWh) 26 tis.Kč. To porovnejte s cenou tepelného čerpadla (100-180 tis. Kč), zemního vrtu (100 tis.Kč), nízkoteplotním topným systém (70-150 tis.kč). Když si k tomu přidáte topení dřevem v krbu.....
2. Spotřeba tepla pro TV - při použití TČ pro přípravu TV bude cena tepla cca 0,8 Kč/kWh. Pro čtyři osoby a roční využití 60% bude výroba tepla solárním systémem cca 3 500 - 4 000 kWh/rok. Úspora pak v příznivějším případě tedy 3 200,-Kč/rok. Pro dvacetiletou návratnost by jste musel pořídit solární systém za 64 tis.Kč. To pro denní spotřebu 15-20 kWh - tedy 4-6 panelů - lze pouze při výrobě svépomocí. (bez TČ bude cena ušetřeného tepla 2,6 Kč/kWh (10,4 tis.Kč/rok), při investici do solárního systému 150 tis.Kč pak bude návratnost cca 14 let)
3. Předpoklad akumulace tepla do zemního vrtu bude platit pouze v případě podloží s dotačně nízkou tepelnou vodivostí (že Vám naakumulované teplo neuteče...). V tom případě zase budete potřebovat neúměrně hluboký vrt, aby jste mohli vůbec odebrat potřebné množství tepla v zimním období.


Závěrem - popisované řešení bude skutečně "luxusní". Doba návratnosti při stávajících cenách zvažovaných technologií a energie překoná dobu životnosti obou systémů.

Zkontrolováno: "*go220609"
[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect