MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, má smysl měnit starší úsporné žárovky za LED svítidla v místnostech domku jako je obývák, dětské pokoje? Jaká je návratnost a životnost? Ještě mě zajímá podle čeho vybírat barvu svitu?
Děkuji za Vaši odpověď!
[ 4.12.15 - dotaz číslo: 64691 - téma: Osvětlení ]

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.

Starší úsporné žárovky, máte asi na mysli kompaktní zářivky, spoří oproti běžné žárovce až 80% energie, u LED diody pak jde o úsporu na méně než polovinu v porovnání s úspornou. Z tohoto pohledu by provedení výměny z úsporných žárovek za LED přineslo poloviční úsporu, ale počítané již z velmi úsporného řešení. Návratnost by v tomto případě byla velmi dlouhodobá, investice se bezpochyby nevyplatí.
Doporučení tedy je stávající kompaktní úsporné žárovky nechat dožít, pak postupně přejít na LED.
K otázce životnosti:
Klasická wolframová žárovka cca 1000 hodin, na světlo přemění jen 8% energie
Halogenová žárovka – oproti klasické šetří třetinu energie, životnost dvounásobná.
Úsporná žárovka (kompaktní zářivka) - oproti běžné žárovce šetří 80% energie, životnost uváděna 15x delší
LED žárovka – dioda: oproti běžné žárovce šetří více než 90% energie, životnost uváděna 50 000 hodin provozu
Jednoduchý ekvivalent pro stejnost svítivost například 750 lumenů – u běžné žárovky 60 W, halogenová 42 W, úsporná 15 W, LED 9 W, pro 100 W je to - halogenová 70 W, úsporná 23 W, LED 15 W
K výběru barvy:
Teplá bílá - nažloutlá barva světla, která se blíží světlu běžné žárovky - použití většinou v domácnostech. Poslední dobou je tendence u led žárovek používat světlo o trochu bělejší než vyloženě žluté světlo jako u běžných žárovek. Jde o to, že příliš žlutá barva není dobrá pro oči.
Neutrální bílá - barva světla, která se blíží přírodnímu dennímu světlu.
Studená bílá - barva světla, která se blíží světlu zářivky - použití většinou v kancelářích a komerčních prostorech. Při tomto světle se méně unaví oči, než při teplé barvě. Je proto vhodné je použít i v místnostech, kde se dlouhodobě pracuje s počítačem.
Barva světla se udává v Kelvinech, tedy v jednotce tepla. Čím nižší údaj v Kelvinech, tím teplejší barva světla, čím vyšší, tím studenější barva světla. U led žárovek se zpravidla používají tyto 3 označení barvy světla:
Teplá bílá (většinou v rozmezí 2800-3300K) - jedná se o žlutou barvu světla. Normální žárovka má 2800K, čím více hodnota roste, tím méně žluté světlo je. Ovšem i barva světla 3300K je pořád žlutá.
Neutrální bílá (většinou v rozmezí 4500-5000K) - toto je bílá barva světla, nejblíže dennímu světlu.
Studená bílá (většinou v rozmezí 6000-6500K) - stále bílá barva, ovšem na spektru je už blíže modré než žluté. Odpovídá jasnému dennímu světlu. Subjektivně se zdá, že led žárovka se studenou barvou světla svítí silněji než ta s teplou barvou, přestože mají stejnou svítivost. Studená barva světla je pronikavější než teplá.
S tím souvisí i index podání barev, označovaný jako CRI podle anglického Color Rendition Index. Uvádí se v hodnotách 0-100 Ra. Udává věrnost podání barev ve světle dané led žárovky oproti podání barev ve slunečním světle. Hodnota 0 Ra znamená osvětlení, při kterém nelze barvy rozeznat, zatímco 100 Ra má sluneční svit. Normální žárovka má hodnotu 95 Ra. U levných diod je hodnota CRI 70 Ra, což je málo, akceptovatelné hodnoty CRI jsou 80 Ra a výše, např.běžná zářivka má CRI 80 Ra.
Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č. Budějovice


[ Odpovídá: Ing. Jiří Veselý - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect