MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
chtěl bych doporučit vhodnou sestavu Solárního FV systému pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem. Pro ohřev TUV bych chtěl využívat stávající bojler o objemu 125L a příkonu 1500W. Dákle bych se chtěl zeptat jestli je možné mít na tento systém dotaci zelená úsporám.
Předem děkuji za odpověd.
[ 12.2.17 - dotaz číslo: 77518 - téma: Příprava teplé vody ]

Hezký den,

jako vhodná sestava na ohřev užitkové vody se hodí například FVE o výkonu 1,53 až 2,04 kWp, která splňuje podmínky programu Nová zelená úsporám (NZÚ) v podoblasti C 3.3 Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem.

V tomto případě se dá říci, že téměř každá domácnost si může takový systém pořídit. Výhodou je, že lze toto provést i dodatečně a není to výsadou jenom novostaveb, neboť Instalace malé fotovoltaické elektrárny je poměrně jednoduchá a nevyžaduje žádné složité stavební úpravy ani povolení od distribuční společnosti.

Pro velikost Vašeho akumulačního zásobníku na ohřev užitkové vody o objemu 125 litrů vody se hodí například FVE o výkonu 1,53 kWp, která může být složena s 6 kusů FV panelů (každý o výkonu 255 Wp) a řídící jednotky Kerberos 250 S, která byla vyvinuta zejména pro potřeby ohřevu užitkové vody pomocí fotovoltaických panelů a dokáže vyrobenou elektrickou energii efektivně rozdělovat dle přednastavených priorit. V prvé řadě pošle vyrobenou elektřinu do akumulačního zásobníku užitkové vody (bojleru) a po jeho nahřátí použije vyrobenou elektřinu například pro dobíjení akumulátorů. Pokud není dostatek vyrobené elektřiny z fotovoltaických panelů, tak umí automaticky po přepnutí použít elektřinu ze sítě.

Navíc SOLAR KERBEROS umí zpracovávat proud a napětí z fotovoltaických panelů podle intenzity slunečního svitu tak, aby byl výkon panelů neustále maximalizován. K tomu mu pomáhá technologie, která sleduje takzvaný bod maximálního výkonu fotovoltaického systému (této technologii se říká MPPT, z anglického Maximum Power Point Tracking),

Pro FVE o výkonu 1,53 kWp budete potřebovat jižně orientovanou plochu střechy o rozměrech cca 10 m2 a FVE Vám umožní ročně ušetřit okolo 1000 kWh elektřiny.

Pokud se však rozhodnete pro FVE o výkonu 2,04 kWp dokážete ročně efektivně zužitkovat cca 1.400 kWh elektřiny a pro 8 kusů FV panelů budete potřebovat 13,2 m2 jižně orientované a nezastíněné plochy střechy.

Návratnost Vaší investice (při průměrné ceně elektřiny 3 Kč/kWh) se započtenou dotací je cca 10 let při pokrytí ohřevu vody 70% (požadavek NZÚ je minimálně 50%).

Doporučená velikost akumulačního zásobníku je však v tomto případě minimálně 163 litrů (podmínkou dotace je 80 litrů na 1 kWp výkonu FVE).

Dnes již existují elektrické akumulační ohřívače vody s kombinovaným ohřevem, které používají na ohřev vody střídavý (AC) proud z elektrické sítě a stejnosměrný (DC) proud z fotovoltaických panelů, kdy je výhodou to, že mezi fotovoltaické panely a elektrickou topnou spirálu není vložen střídač a tak je tento systém ohřevu pro nás cenově dostupnější.

Ohřívač vody může být například i dvouspirálový, jenž je připraven jak pro přímé připojení fotovoltaických panelů tak také pro napojení z elektrické rozvodné sítě.

Pro provozování fotovoltaického ohřevu nepotřebujeme souhlas provozovatele distribuční soustavy ani licenci na výrobu elektřiny, protože se jedná o ostrovní provoz.

Před realizací doporučuji vše prokonzultovat s odborníky z oboru přímo na místě Vaší instalace, aby bylo možno navrhnout optimální řešení.

S přátelským pozdravem Lubomír Klobušník, energetický poradce

[ Odpovídá: Lubomír Klobušník - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect