MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
Vlastním solární termický systém k ohřevu vody. Skládá se ze solárního kolektoru T42,6 (SVT 5483) a výměníku Dražice OKC 200 NTRR/sol s možností i ohřevu el.spirálou. Byla by možnost instalace fotovoltaiky, která by napájela jen tuto topnou spirálu? Děkuji za odpověď.
[ 20.2.17 - dotaz číslo: 77651 - téma: Příprava teplé vody ]

Hezký den,

je možné instalovat FVE, která bude vyrábět elektřinu pro ohřev užitkové vody. Pro napojení bojleru máme tyto možnosti:

Použít hotový výrobek SOLAR KERBEROS, (ten má na výstupu stejnosměrný DC proud-nemá měnič a není schopen do sítě dodat napětí.
AC a DC části jsou odděleny pomocí relé) a stávající bojler s úpravou, která spočívá v tom, že tepelná pojistka a termostat jsou nahrazeny zařízením s MPP trackerem SOLAR KERBEROS a čidly teploty. Termostat by jinak s DC proudem vytvořil elektrický oblouk a spálil by se.

Použít SOLAR KERBEROS a vyměnit elektrické topné těleso (topnou spirálu) za nové DC těleso na stejnosměrný proud.

Nebo použít MPPT tracker + střídač a mít na výstupu 230 V sinus a napojit na stávající boiler bez jeho úpravy. To lze kombinovat i s bateriemi a mít tak ostrovní systém nezávislý na síti s vyšším využitím díky bateriím.

Případně použít FV panely s mikroměniči (ty ale musí být propojeny se stávající sítí a mít odpojovací relé, aby nebyl přetok do sítě).

Osobně si myslím, že fotovoltaické panely by měly vyrábět ve Vašem případě elektřinu pro jiné účely v domácnosti (chlazení, pohon čerpadel, svícení, PC technika a pod.), když teplou vodu ohříváte již termickým systémem. Tyto systémy by si zbytečně konkurovaly.


S přátelským pozdravem Lubomír Klobušník, energetický poradce

[ Odpovídá: Lubomír Klobušník - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect