MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Mám pronajatý v panelovém domě kde bydlím jednu místnost nebytového prostoru jako sklad věcí (sklep). Jsem pěstounka na přechodnou dobu a mám tam uskladněné věci, které budu potřebovat pro děti, které budu mít postupně v péči. Je tam radiátor, ale celou dobu jsem tam teplo puštěné neměla. Spotřebu mám tedy 0 jednotek, ale stejně mám ve vyúčtování započítaný náklad 1089 Kč. Přijde mi to hodně (šlo jen o dobu od srpna do prosince, takže to byla jen polovina topné sezony). Je možné nějak za topení neplatit? Třeba nechat odpojit radiátor? Musí se platit i v tomto případě - tj. pronajatí sklepa?
[ 20.3.17 - dotaz číslo: 78500 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Vážená paní,
náklady na teplo se rozúčtovávají tak, že část nákladů se platí podle náměru indikátoru na radiátoru a část se platí podle podlahové plochy. Za teplo tedy něco zaplatíte, i když máte radiátor vypnutý. Tento postup je v souladu s vyhláškou č. 269/2015 Sb.
Odpojením radiátoru se nic nezmění. Rozhodující je, zda je váš nebytový prostor projektován jako vytápěný - což asi je, když je tam radiátor. I s odpojeným radiátorem byste platila za teplo podle podlahové plochy. Musela byste nechat znovu zkolaudovat váš sklep jako nevytápěný prostor, s čímž by museli souhlasit i ostatní majitelé bytů.
Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Plzeň Ekowatt ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect