MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den.
Stavíme pasivní dům bungalov ,kde budeme mít sádrokartonový strop . Ve stropě budou rozvody rekuperace.
Projektantem navržená skladba stropu je v podstatě dvojitý strop, zjednodušeně odspoda..sádrokarton pak vzduchová mezera,pak osb desky pak 52 cm izolace a zase osb desky . Případnou přesnou skladbu z projektové dokumentace bych doposlala emailem. Chci se zeptat,zda-li by možné tuto skladbu stropu mít jinak a to jen sdk strop ,vzduchová mezera pro rekuperaci ,pak vata a jen jeden záklop pomocí osb desek. Použít kvalitnější vatu s lambdou 0,33 a snížit i výšku zateplení. Poslala jsem to 2 firmám k nacenění a obě mi volali,že jim to přijde předimenzované a ať to ještě s někým zkonzultuji,proto se obracím na Vaše centrum.Děkuji.

[ 30.5.17 - dotaz číslo: 81090 - téma: Ostatní ]

Dobrý den,
vámi popsaná skladba se zdá v pořádku.

Bylo by možné vynechat poslední (horní) OSB desku a nahradit jí difuzně otevřenou MDF deskou, případně volit difuzně otevřenou folii. Také by bylo možné tepelnou izolaci minerální vaty nahradit například foukanou celulózou, která bude jednodušší na provedení a má velmi dobré vlastnosti.

Váš návrh vynechat spodní OSB desku rozhodně možný není, ta tvoří vzduchotěsnou vrstvu stavby, což je velmi důležité a sádrokartonová deska toto plnit nebude.

Skladba by tedy mohla vypadat i tak, že by od interiéru byla: sádrokartonová deska, instalační prostor pro vzduchotechniku, OSB deska (tmelené nebo lepené spoje), volně ložená foukaná celulóza (rozvlákněný papír).
[ Odpovídá: Ing. Libor Hrubý - EKIS Brno CPD ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect