MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu ohledně způsobu vytápění v případě plánované půdní vestavby v bytovém domě. Jedná se mi o zhodnocení vytápění plyn x elektrika v případě klasického ústředního topeni s rozvodem po bytě a osazeného radiátory. Min ze 2 hledisek :
Investiční - při stavbě o kolik bude levnější, když nebudu muset dělat odkouření plynového kotle( půdní byt = krátký komín ) ,než přivést plyn ze sklepa do 3. patra a u elektřiny budu muset kromě možná levnějšího kotle zase řešit extra bojler.
Provozní - když topím elektřinou mám nárok na levnější tarif ( Cca 18 hodin denně platím 2 Kč / kwh a cca 6 hod dražší tarif) a u plynu mám jednu sazbu stálou.
Uvažujeme, že objekt je zateplený, dle mých zpráv jsou místní lidé zvyklí topit krbovými kamny a elektřinou pouze přitápějí a tvrdí, že plyn je pro ně drahý a u nově budovaných domků se často ani plynová přípojka nedělá ( my ji v domě máme a nikdo nemá zájem ji využívat.)
Velmi děkuji za poradenství.
[ 20.11.17 - dotaz číslo: 89212 - téma: Vytápění ]

Dobrý den, děkuji za dotaz.
Bez podrobné znalosti projektu nemohu odhadovat investiční náklady.
Na různých webech Internetu můžete najít porovnání nákladů na topení. Osobně doporučuji např.
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info.
Další Vaše dotazy prodiskutujte nejlépe s odbornou topenářskou firmou, neboť jejich rozsah přesahuje možnosti této internetové poradny i-ekis. Protože nemůžeme doporučovat žádnou firmu, musím Vás zase odkázat zase na jejich vyhledání na webu.
Budete - li mít zájem můžete navštívit i naše poradenské místo.
Všeobecně se vedou neustálé diskuze o výhodnosti plynu či elektřiny a oba tábory mají velký počet zastánců z čehož plyne, že není jednoznačně správná odpověď.

[ Odpovídá: Ing. Ondřej Hlaváč - EKIS Pardubice EPP ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect