MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, chtěla jsem se poradit s mým problém. V březnu letošního roku jsem podepsala smlouvu s Comfort energy o změně dodavatele plynu i elektřiny, v domnění, že jsou od ČEZ, až nedávno jsem zjistila, že tomu tak není. Chtěla bych od smlouvy odstoupit, jde to i bez smluvních pokut a co poplatek za LED žárovky? Dostala jsem 5 kusů, v hodnotě 2000 Kč? Dodávat by mi podle smlouvy měli začít v únoru příštího roku. Vše bylo podepsáno u mně v bytě a tvrdili mi, že jsou z ČEZ, někde jsem slyšela, že na ně mohu zavolat při podomním prodeji policii, je to tak?

Moc děkuji za odpověď.
[ 15.12.17 - dotaz číslo: 89480 - téma: Legislativa ]

Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz. Smlouvu podepsanou při podomním prodeji je možné vypovědět podle § 11a odst. 3 energetického zákona. Výpověď může podat spotřebitel, který uzavřel smlouvu mimo obchodní prostory (například v domácnosti při návštěvě podomního prodejce). Výpověď lze podat od okamžiku podpisu smlouvy až do 15. dne po zahájení dodávek. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího.

Současně s výpovědí vraťte prodejci také LED žárovky. Na ty byla pravděpodobně uzavřena kupní smlouva. Ale protože jde o tzv. provázané smlouvy (na dodávku energií a kupní smlouva), měl by vrácení žárovek prodejce akceptovat společně s odstoupením od smlouvy na dodávky.

Vzory odstoupení jsou například zde: http://www.eru.cz/pro-spotrebitele/vzory-odstoupeni

Odstoupení pošlete doporučeně, nejlépe s dodejkou.

Co se týká podomního prodeje, pokud je ve vaší obci zakázán (obecní vyhláška), můžete na podomní prodejce zavolat městskou policii. Za porušení vyhlášky jim hrozí pokuta ve výši až 200 tisíc korun.

S pozdravem

Jana Poncarová, Karel Srdečný

Související legislativa[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect