MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý večer, četla jsem o energiích na Všem webu, tak prosím, mám takový malý problém.Podepsali jsme registraci s Obec Občanům, zastupuje ji Terra Group. Do 14 dní jsme neodešli, protože doma dialerka to vylíčila jako ,že mají nejlepší ceny a taky manžel vždycky řve, že už nikam nejde,a doklady jsou psané na něho, tak jsem se ani nepodívala na net. Terra Group manžel ji podepsal plnou moc. Mají nás připojovat k elektřině od května 2018, plyn byl prolongován na 1 rok, takže až od 24.12. 2018. Dnes už vím, že bydlíme v paneláku a máme dost malou spotřebu 1150 Kwh a 0,33 MWh plynu, takže úspora by měla být asi 100,- Kč,/ pro tohle bychom od Čez neodcházeli, ta jejich reklama - ušetříte 20 - 30 %, kdybychom byli ve velkém rodinném domě/ protože jsme byli u Čez Basic , ale tady jsme dostali stálou spotřebu za elektřinu 60,- Kč za měsíc o 10 Kč ještě více než Čez a plyn by měl být tady lacinější /675,- Kč /, bez stálého platu, což jsme měli u Praktik Čez taky bez stálého platu. Soutěž vyhrála Pražská plynárenská, já ale nikde nevidím vysoutěženou cenu - nebo to mám prosím hledat na stránkách Terra Group ? /Nebo na stránkách Obec občanům ? / Jsme z toho dost zmateni, protože je několik meilových adres, ale když jsem se na nějaký dotaz ptala Obec Občanům - centrum, tak mi nikdo ani neodpověděl - pak jsem se asi dovtípila, že asi budou jen komunikovat s Terra Group, když dal manžel plnou moc na zastupování? A paní dialerka na její meilové adrese se mi už taky neozvala. Čez máme tady i v místě bydliště, / nyní vidím, že jsme ty smlouvy tak špatné neměli/,3 roky uvidíme jaké to bude, ale cena stálého platu na jejich registraci nebyla uvedena, jen ceny za spotřebu a manželovi ji sdělili sms až po 14 denní lhůtě / abychom nemohli odejít - jen s velkou pokutou /psali 5 tis/ a co jsem četla na netu, tak lidem pokuty dávali / i když dotyční nevylíčili celý problém.Pak ještě přišla smlouva - za měsíc s Pražskou plynárenskou, kde ještě Terra Group měla uvedené různé pokuty a mimořádné fakturace placené navíc /doufám, že z toho nic nebude potřeba/. Pak se píše na netu, že lze ukončit smlouvu, když zdvihnou cenu /nevím, jestli se to týká i stálého platu ?, ale nikde se nemůžu na tu cenu v aukci dopátrat - na jakých stránkách by to prosím mělo být? A taky doufám, že se to nestane.Ráda bych se pak podívala - i za ty tři roky jaká má být další cena, ale nevím kam. Škoda, že já všechno čtu až když je pozdě. Děkuji mockrát za odpověď

[ 12.2.18 - dotaz číslo: 90449 - téma: Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den,

podle toho, co popisujete, jste podepsali přihlášku do aukce elektřiny/zemního plynu. Je otázkou, zda přímo s Terra Group (pravděpodobně ano, pokud píšete, že mají manželovu plnou moc)? Nerozumím ale příliš tomu, jakou roli v celé situaci hraje Obec občanům? Kdo byl pořadatel aukce?

Vysoutěžené ceny by vám měl sdělit pořadatel aukce. Jednat byste měli se společností, s níž máte uzavřenou smlouvu, resp. které jste podepsali přihlášku do aukce. Bohužel, přihlášky bývají často i závazné, to znamená, že se zavazujete odebírat energii od dodavatele, jenž soutěž vyhraje.
Sama zmiňujete pokuty, které společnost má uvedené v obchodních podmínkách, pokud byste se nakonec rozhodli k vítěznému dodavateli nepřejít, mohli by se na vás tyto sankce vztáhnout. Více najdete v obchodních podmínkách.

Možnost výpovědi smlouvy při zdražení (zvýšení cen) by se vás netýkala, protože ceny z aukce bývají pevně dané po celou dobu, na níž je smlouva uzavřena (například dva roky – záleží na tom, co jste podepsali, co je v podmínkách).

Ještě se můžete zkusit obrátit na svého dodavatele, zda by vám v této situaci uměl pomoci, ale jak už jsem psala, půjde o to, co máte v podmínkách, k čemu jste se zavázali a komu co přesně podepsali.

Obrátit se můžete také na Energetický regulační úřad, konkrétně na oddělení ochrany spotřebitele: https://www.eru.cz/informacni-centrum

S pozdravem

Jana Poncarová, Karel Srdečný

Související legislativa[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect