MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
Rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s využitím fotovoltaických solárních systémů při stavbách větších rozměrů než jsou rodinné domy.
Nevíte náhodou o někom, kdo využil v dnešní době prosklených fasád kancelářských budov její jižní část pro částečné získávání energie ze slunce?
Nebo na koho se v tomto obrátit?

Děkuji s pozdravem


[ 10.10.08 - dotaz číslo: 9233 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážený pane,
Já osobně s tím žádné praktické zkušenosti nemám; v Německu jsem často viděl fasády s fotovoltaickými panely, nicméně u nás je jich poměrně málo. Jeden z důvodů je nepochybně i to, že na svislou stěnu dopadá podstatně méně slunečního záření než na panely skloněné pod optimálním úhlem 34°od vodorovné roviny
Finančně výhodné je to jen tehdy, když fotovoltaické panely nahrazují jiný, podobně drahý, obklad a architekt je využije jako esteticky působivý prvek. Vyrábí se pro tyto účely panely tónované třeba do zlatova nebo do hněda či zelena.
Asi první takovou fasádu (zlatavé panely) instaloval Solartec na hotelu CORYNTHIA http://www.solartec.cz/cs/projekty/1-fv-fasada-v-cr.html. Další (normální modočerná barva) můžete najít na Technické universitě v Liberci (http://orion.kez.tul.cz/pv.php). Patrně největší fasáda je v Manchestru (http://www.metaefficient.com/renewable-power/skyscraper-gets-covered-in-7000-solar-panels.html#more, http://www.sd-commission.org.uk/communitiessummit/show_case_study.php/00141.html ) .
Zkuste uvedené firmy kontaktovat a zjistit jaké mají zkušenosti.
Možné je také použití ohebných fotovoltaických “fólií” na ploché střechy (viz např. http://www.stavime-bydlime.cz/article.php?ID=22855 , http://www.czrea.org/files/pdf/EVALON-Solar.pdf).
Přehled možností instalace fotovoltaiky a výhody či nevýhody jednotlivých řešení najdete např. v prezentaci http://ekowatt.cz/upload/2280eafbac35e9ad964192b781bb3743/PVE_typy.pdf) .

S pozdravem K.Murtinger a J.Truxa

Zkontrolováno: "*go030709"
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect