MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, měl bych na Vás prozbu, zařizuji celkové topení do RD a protože topenáři mají ruzné názory a solidní firmu je težké najít, tak bych od Vás potřeboval pomoci s návrhem topného zapojení a náčrtku jednoduchého plánku. Každý tam dava spousta regulací a čerpadel a nevim jestli je to vše třeba, hlavně potřebuji aby to dobře vše fungovalo.(vyhřívání podlahy, nádrže, bojleru) Představu mám takovou: kotel na tuhá paliva Atmos + akumulační nádrž + nějak ohřívat užitkovou vodu (nevim jestli je lepší samostatně natápěny bojler, nebo brat vodu nějak přostřednictvím akumulační nádrže?) a dál do podlahovky (jestě by mě zajmalo zapojení, když budu mit za 1. jen podlahovku
2. podlahovku v přízemí a radiatory v podkroví
jinak je to novostavba 44 porotherm
[ 6.10.08 - dotaz číslo: 9328 - téma: Vytápění ]

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj odpovídáme následující:
Na vytápění RD je nutné zpracovat projekt. Doporučuji prováděcí projekt a nejen projekt pro stavební povolení. Návrh zdroje (kotle) vychází z výpočtu tepelných ztrát stejně jako dimenzování otopné soustavy.
Přikláním se ke kombinované otopné soustavě, v přízemí podlahové vytápění ev. kombinace s radiátory, pokud nedokážete podlahovkou pokrýt tepelnou ztrátu přízemí. V patře doporučuji radiátory.
Pokud se týká zdroje, doporučuji kotel pyrolyzní na spalování kusového dřeva s akumulační nádrží dle výkonu kotle a prostorových možností. Potom kotel pracuje s účinností 80%.
Bojler doporučuji kombinovaný, el. energie a výměník pro natápění v topné sezoně nebo kombinace solár + el. energie. Topná voda do podlahového vytápění musí mít regulaci pro tepelný spád 45/35°C, doporučuji ekvitermní regulaci a zvlášť prostorový regulátor pro přízemí a patro.

S pozdravem

Ing. Josef Šťastný

Zkontrolováno: "*go070709"
[ Odpovídá: Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect