MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Chtěl bych postavit fotovoltaickou elektrárnu na pozemku kde je nyní louka. Panely bych chtěl postavit na betonové patky které budou jen položený na zemi. Pár lidí mi řeklo že když stavěče nebudou zavrtány nebo jinak upevněny přímo do země, že na to nemusí být stavební povolení ale stačí jen ohláška. Je to pravda nebo na všechny stavby elektráren musí být stavební povolení. Děkuji
[ 6.10.08 - dotaz číslo: 9359 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]

Vážený pane,

na Váš dotaz nelze jednoznačně odpovědět, neboť výsledek závisí na dalších okolnostech, které nelze jednoduše taxativně vyjmenovat a klasifikovat. Podle stavebního zákona 183/2006 §2 odst. 3 je fotovoltaická elektrárna stavbou a nezáleží na tom, zda jsou nebo nejsou kotvicí elementy pevně spojeny se zemí. S velkou pravděpodobností stavební povolení potřebovat budete, ale pro určení, zda je nutné stavební povolení nebo ohlášení může být v některých případech použit např. §103 v závislosti na tom, jak je uvažovaná lokalita začleněna v územním plánu.
Konkrétní jednoznačnou odpověď k Vašemu dotazu můžete získat pouze na Stavebním úřadě 3. stupně, kde budou zohledněny všechny aspekty, které by s plánovanou výstavbou mohly souviset, ve Vašem případě MÚ Hořice. Tam Vás rovněž upozorní, jaká stanoviska a vyjádření dalších institucí budou pro danou jednotlivou lokalitu vyžadována.

S pozdravem,
Ing. Jiří Malkovský

"*go090709"
[ Odpovídá: - ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect