Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Využití energie větru

Větrná energie je také vlastně energie slunce. Vítr je proudění vzduchu, které vzniká tlakovými rozdíly mezi různě zahřátými oblastmi vzduchu v zemské atmosféře. Ohřev atmosféry má na svědomí právě sluneční záření.

Větrná energie byla v minulosti využívána ve větrných mlýnech pro mletí obilí, čerpání vody (tzv. farmářská větrná kola) a také pohon strojů (soustruh, vrtačka apod.). Na konci minulého století došlo k prudkému rozvoji větrných elektráren vyrábějících elektrickou energii. Velké – několika megawattové elektrárny pracují především na moři, kde jsou velmi příznivé větrné podmínky.

Pohled na věž větrné elektrárny VESTAS. Foto: EkoWATT

Velké větrné elektrárny s výkonem vyšším než 1 MW stojí i v ČR. Příkladem může být elektrárna REpower MD70 1,5 MW v Nové Vsi v Horách. V sousedním Německu je dokonce k vidění větrná elektrárna Enercon s výkonem 4,5MW u Egelnu.

Konstrukce větrné elektrárny

V současné době se konstrukce větrné elektrárny ustálila na klasickém řešení tj. s vodorovnou osou rotace a obvykle třílistým rotorem. Listy mají letecký profil a pracují na principu leteckého křídla, tj. využívají vztlak vnikající otékáním křídla proudem vzduchu.

Schéma zobrazení větrné elektrárny. © EkoWATT

Popis: 1 - rotor s rotorovou hlavicí, 2 - brzda rotoru, 3 - planetová převodovka, 4 - spojka, 5 - generátor, 6 - servo-pohon natáčení strojovny, 7 - brzda točny strojovny, 8 - ložisko točny strojovny, 9 - čidla rychlosti a směru větru, 10 - několikadílná věž elektrárny, 11 - betonový armovaný základ elektrárny, 12 - elektrorozvaděče silnoproudého a řídícího obvodu, 13 - elektrická přípojka.

Výrobci v ČR

V České republice se velké větrné elektrárny nevyrábějí. Čeští výrobci vyrábějí pouze menší větrné elektrárny o výkonu od několika stovek wattů až po 45 kW. Tyto výrobky je možné zařadit do databáze EIS.

Malé větrné elektrárny vyráběné v ČR

Malé větrné elektrárny vyráběné v ČR lze rozdělit na dvě základní skupiny:

  • Malé větrné elektrárny s výkonem do 1 kW se stejnosměrným generátorem: Tato zařízení se hodí jako nezávislý zdroj elektrické energie na chatu, chalupu, na loď či kamkoliv, kde není k dispozici elektrická síť. Větrná elektrárna obvykle pracuje s nízkonapěťovou stejnosměrnou sítí (12 nebo 24 V) a přes regulátor nabíjení nabíjí akumulátorovou baterii.
  • Malé větrné elektrárny s výkonem nad 1 kW s asynchronním generátorem: Tato zařízení se hodí jako doplňkový zdroj k rodinnému domku, hotelu či jiné menší provozovně, který vyžaduje napojení na elektrickou síť. Elektrická síť udržuje asynchronní generátor ve správných otáčkách a vyrobená střídavá elektrická energie má pak správnou frekvenci. Tyto větrné elektrárny mohou být vybaveny také synchronním generátorem, který umožňuje ostrovní chod (bez připojení do elektrické sítě). Větrné elektrárny se synchronním generátorem však bývají citelně dražší.

Malá větrná elektrárna českého výrobce Moravia wind system. Foto: EkoWATT

Malá větrná elektrárna českého výrobce Windtower s asynchronním generátorem a dodávkou do elektrické sítě. Foto: EkoWATT

Zpracoval: EkoWATT

Rok vydání:  2006
Zdroj:  EkoWATT