MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

PASIVNÍ DOMY 2012

Rok vydání: 2012
Zdroj: Kolektiv autorů; Centrum pasivního dom
Stáhněte zde:   https://www.mpo-efekt.cz/upload/7799f3fd595eeee1fa66875530f33e8a/2228-cpd.pdf

Navrhování kvalitních budov není problémem výlučně technickým, ale ve značné míře problémem společenským – jak budou nová řešení přijata, jak se podaří zpřísnit energetické požadavky, jak se nastaví motivující daňová zvýhodnění nebo dotační programy, pokud budou v nějaké míře potřebné.
Výstavbou pasivních a nulových domu nemůžeme zachránit životní prostředí, současně je ale zřejmé, že jde o nezanedbatelný a významný prostředek rozumnějšího zacházení s přírodními zdroji, který nemá prakticky žádné negativní důsledky. Je mnoho možností, jak dále rozvíjet pasivní standard budov – od využívání osvědčených postupů a komponentů ve větším rozsahu, ověření pro typologicky odlišné skupiny budov, přes korektní využití všech poznatků při energetické obnově budov, až po hledání opravdu nových řešení.

Pro úspěch všech takových aktivit se potřebujeme naučit lépe argumentovat i ve společenských souvislostech, do čehož patří i prosazování nových požadavků na budovy. Jinak hrozí, že ověřená a prokazatelně výhodná řešení budov nebudeme moci prosadit v praxi, nebo že zůstanou jen specifickým řešením pro málo početnou klientelu. Je dobře, že je odborná komunita okolo pasivních domu aktivní i v diskusi o budoucích stavebně-energetických předpisech.
© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect