MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

NÁVRH METODIKY HODNOCENÍ RIZIK PŘI POSKYTOVÁNÍ PRODUKTŮ NA BANKOVNÍM RETAILOVÉM TRHU PODLE ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI FINANCOVANÉ NEMOVITOSTI

Rok vydání: 2015
Velikost: 2.1 MB
Zdroj: Iniciativa Šance pro budovy
Stáhněte zde:   https://www.mpo-efekt.cz/upload/7799f3fd595eeee1fa66875530f33e8a/navrh-metodiky-ocenovani-banky-prosinec-2015.pdf

Budovy jsou odpovědné za přibližně 40 procent celkové spotřeby energie. Největší podíl na jejich spotřebě energie má vytápění a příprava teplé vody. Účet za energie tedy vedle ceny samotných energií významně závisí na energetické náročnosti dané budovy. Její zlepšení pak v závislosti na míře tohoto zlepšení ponechá majiteli vyšší disponibilní příjem.
Důležitou součástí trhu s nemovitostmi, která umožňuje aktérům do svého rozhodování zahrnout i otázky spojené s provozními náklady a umožňuje na tomto základě nemovitosti srovnávat je průkaz energetické náročnosti. S energeticky úspornými nemovitostmi se pak pojí i řada dalších benefitů nad rámec ušetřených provozních nákladů, což se pozitivně projevuje na jejich hodnotě z dlouhodobého hlediska.
Studie Institutu pro evropskou environmentální politiku pro DG Energy (IEEP 2013) zkoumala vztah energetické třídy a ceny nemovitosti z hlediska prodeje i pronájmu na několika trzích v západní Evropě. Výsledky studie ukázaly, že s lepší energetickou třídou nemovitosti rostla i její cena a to jak prodejní, tak cena nájemného.
© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect