PROGRAM ENERG na podporu dosažení úspor energie v konečné spotřebě v odvětví malého a středního podnikání v PRAZE
Cílem programu je usnadňovat malým a středním podnikatelům na území hlavního města Prahy přístup k financování projektů zaměřených na snížení energetické náročnosti jejich činnosti nebo využití energie z obnovitelných zdrojů pro jejich činnost za účelem dosažení úspor energie v konečné spotřebě a tím přispívat ke zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků v souladu s environmentální politikou trvale udržitelného rozvoje Evropské unie.
Podpora je poskytována ve formě zvýhodněného úvěru s finančním příspěvkem za dosažení výsledků realizace projektu a finančního příspěvku na úhradu nákladů energetického posudku.
Další informace na webu ČMZRB
Další informace k programu
Publikace
Publikace se věnuje centrální a decentrální výrobě tepla a elektřiny a je určena pro širokou laickou veřejnost včetně studentů středních a vysokých škol. Publikace v kostce dokumentuje dosavadní, téměř stoletou historii české elektroenergetiky a teplárenství.
2017, 1.6 MB,
EGÚ Brno, a. s.
Publikace je věnována problematice certifikačních schémat energetických služeb. Certifikační schémata jsou jedním z nástrojů energetické politiky v oblasti podpory zvyšování energetické účinnosti, obvykle při užívání energie v konečné spotřebě.
2017,
SEVEN energy e.r.o.
E-book se zabývá ekonomickým hodnocením různých způsobů vytápění a přípravy teplé vody v úsporných rodinných domech.
2017, 10.2 MB,
EkoWATT
Jak již název odpovídá, věnuje se tato publikace doplnění nařízení Evropské komise č. 1253/2014 ze dne 7. července 2014, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES o požadavcích na ekodesign větracích jednotek a to formou otázek a odpovědí. Publikace vychází ze stávající platné evropské legislativy a souvisejících studií a dokumentů. Otázky a odpovědi vznikly překladem textu vydaného v únoru 2017 sdružením společností EVIA a Eurovent.
Publikace obsahuje 4 úvodní strany, 66 stran vlastních otázek a odpovědí, 7 stran indexu, a v příloze 19 stran vlastního nařízení.
Věříme, že tato publikace bude platnou pomůckou při řešení nejasností spojených s požadavky na ekodesign větracích jednotek. Zároveň bude zásadním podkladem pro přípravu dalších národních dokumentů a výkladů.
2017,
SPOLEČNOST PRO TECHNIKU PROSTŘEDÍ
Průvodce energeticky vědomou rekonstrukcí systémů TZB v bytových domech s důrazem na uplatněním OZE. Přehled povinností zákona 406/2000 Sb. v posledním platném znění pro BD.
2017, 12.5 MB,
TZB-info
Publikace představuje odpady jako významný zdroj energie. Problematika využití odpadů jako zdroje energie je zkoumána z hlediska jejich zakotvení v české i evropské legislativě v souladu s hierarchií nakládání s odpady.
2017, 16.4 MB,
kolektiv aurorů z více institucí
Publikace poskytuje návod jak systematický hodnotit měkké nástroje tak, aby byl zřejmý jejich přínos pro plnění cílů v rámci směrnice o energetické účinnosti a také jejich přínos pro další nastavení nástrojů energetické efektivnosti. Obecné postupy hodnocení jsou podrobně testovány na dvou vybraných nástrojích realizovaných v České republice – energetickém poradenství EKIS a vzdělávacích seminářích v oblasti energetické efektivnosti.
2017, 1.3 MB,
ČVUT FEL
Publikace "Klimatgologická data" poslouží energetickým specialistům – auditorům, poradenským střediskům EKIS, energetickým konzultantům a expertům, vlastníkům budov, státní a místní správě, projektantům a podnikatelům. Publikace navazuje na předchozí řadu publikací, sumarizuje je a rozšiřuje je o nová data, a to jak v oblasti průměrných denních teplot, tak i v oblasti globálního slunečního záření.
2017,
Asociace energetických specialistů, z.s.
Aplikace MOJE CO2 je on-line nástroj pro širokou veřejnost vyvíjený odborným týmem společnosti CI2, o. p. s. Nezisková organizace CI2 pomáhá lidem, podnikům a městům sledovat a snižovat dopady své činnosti na klimatický systém Země a současně se zabývá adaptacemi na změnu klimatu v České republice.
2017, 2.2 MB,
CI2, o. p. s.
Návod postupu při realizaci výstavbových projektů metodou dodávky Design & Build pro zadavatele postupující podle zákona o zadávání veřejných zakázek, a to se zaměřením na zvýšení energetické účinnosti staveb.
2017, 2.3 MB,
Asociace po skytovatelů energe tických sl užeb
Tato publikace se zabývá metodou EPC z pohledu zadavatele, kterým je většině případů některá z veřejných institucí.
2017, 1.7 MB,
Ing. Milan Vich
Studie Rozvoj a dopady zavádění budov s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB) se zabývá postupným zaváděním nZEB v ČR a ale i jejich implementací v Evropě včetně srovnání definice a požadavků na nZEB v zemích EU. Studie zároveň obsahuje i predikce vývoje podílu nZEB na celkovém fondu budov v ČR do roku 2050.
2017, 1.4 MB,
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.
Tato příručka vznikla na základě požadavků z praxe, neboť v oblasti veřejného osvětlení dlouhodobě chyběla „skripta“ shrnující obecně známé záležitosti dostupné z mnoha a která by současně reagovala na bouřlivý vývoj v oblasti světelných LED zdrojů, tzv. chytrého a dynamického osvětlování a dalších technologických možností.
2017, 7.3 MB,
PORSENNA o.p.s.
Publikace se věnuje energetickým úsporám a je určena pro širokou laickou veřejnost včetně studentů středních a vysokých škol.
2017, 1.5 MB,
EGÚ Brno, a. s.
Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů definuje energetické služby a stanoví povinné formální i obsahové náležitosti smlouvy o energetických službách, požadavky na smlouvu o energetických službách určených veřejnému zadavateli jsou přísnější (dále též „EPC“ projekty).
Publikace je určena pracovníkům veřejné správy a dalším, kteří se touto problematikou profesně zabývají.
2017, 980.3 kB,
Asociace poskytovatelů energetických služeb
Studie se zabývá zhodnocením stávajících realizací systémů nuceného větrání s rekuperací tepla v rodinných a bytových domech v České Republice.
2017,
Ekowatt, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie
Publikace uvádí zprávu o stavu energeticky úsporného stavebnictví za rok 2016 a také dva předchozí roky. Ta se zaměřuje na vývoj počtu nových pasivních budov, nových budov s environmentálními certifikáty, prodeje izolačních materiálů, realizace projektů EPC a komentuje trend vnímaný podnikateli z oboru.
2017, 5.6 MB,
Tomáš Trubačík, Petr Holub, Jan Antonín
Cílem práce je zpracování návrhu systému prověřování kvality v poskytování energetických služeb firmami energetických služeb v rámci České republiky v podobě certifikace firem energetických služeb. Z ustanovení Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2012/27/EU o energetické účinnosti vyplývá povinnost členských států zavést a využívat systémy kvalifikace, akreditace a certifikace v oblasti poskytování energetických služeb, energetického managementu a v oblasti instalace prvků budov souvisejících s energií.
2016, 1.6 MB,
APES
Webová aplikace Domácí energetický manažer: www.eneman.cz je veřejně přístupná webové aplikace dostupná i z chytrých telefonů, která umožňuje uživateli realizovat energetický management v malých rozměrech, typicky se jedná o domácnosti či drobné podnikatelské nemovitosti.
2016, 4.4 MB,
Ing. Roman Šubrt a kolektiv
Je jen málo dalších oborů, které by vyžadovaly tak multidisciplinární přístup, jako je energetický management. Není podstatné, zda za základ položíme elektroenergetiku, elektrotechniku nebo stavební obory. Tyto všechny dovednosti mohou však zůstat nevyužity, pokud za sebou energetický manažer nemá podporu vedení kraje, města, či příspěvkové organizace a jasný a silný mandát k výkonu své funkce.
2016, 14 MB,
Porsenna o.p.s.
Cílem projektu je zmonitorovat a připravit doporučení pro odstranění administrativních bariér pro naplňování požadavků EPBD transponovaných v zákoně o hospodaření energií při aplikaci stavebního zákona v praxi.
2016,
Šance pro budovy
Příručka pro zadavatele veřejných zakázek na energeticky efektivní budovy obsahuje detailní popis jednotlivých fází přípravy a realizace veřejné zakázky, různých stupňů projektové přípravy a technických kritérií, sloužících jako technické předpoklady a hodnotící kritéria. Zároveň se jedná o dokument, který bude pro svého uživatele srozumitelný, přístupný a bude poskytovat návod jak postupovat, a v jaké fázi přizvat relevantní odborníky.
2016,
Česká rada pro šetrné budovy