MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

13.11.08 / dotaz č. 11445
Dobrý den.Chystáme na jaro stavbu RD v malé obci na hranici okr.KT-DO,cca 420 m.n.m. V obci není a nebude plyn,ani vodovod,proto nelze ani TČ(studny vysychají-sousedi jsou proti vrtu i kopání).Kromě samozřejmého kominu a kamen na dřevo,uvažujeme o vytápšní elektřinou,konkrétně infrapanely.RD je 9x12m,celý podsklepen do svahu,podkroví pod sedlovou střechou s příležitostním topením. Zdivo Ytong lambda 37,5,stropy žb+12cm min vata.TZ vychází prý jen 3,5kw,návrh infrapanelů je na 4,3kw.Zkušenosti nejsou.Je to vhodné řešení s infrapanely ? Děkuji za odpověď.Zpracovateli ev.dodám další podrobnost.
Dobrý den. Stěžejní je výpočet tepelných ztrát. Ten doporučuji nechat udělat od nezávislého projektanta či energetického auditora. Výpočet udělat ne podle normových hodnot, které např. u RD jsou 19°C, ale podle skutečně Vámi požadovaných vnitřních teplot, které mohou být i značně odlišné od normovaných. Jinak odhaduji vytápěný prostor Vašeho RD na cca 450m3. Teplelná ztráta přestupem tepla přes stavební konstrukce může být 3,5 kW, ale nejméně ještě to samé musí být na větrání. Tedy celková ztráta se asi bude pohybovat kolem 7 kW. Proto jěště jednou doporučuji správný výpočet tepelných ztrát a na jeho základě se pak rozhodovat dále. S pozdravem Farták.

"*go170809"

Jestli je nebo není řešení vytápění infrapanely je silně subjektivní záležitost. Je třeba zvážit Vaše (společné) požadavky (komfort obsluhy, ekonomika provozu, roční využití) a možnosti (finanční, časové, prostorové, kapacita připojení)
Odpovídá:  Ing. arch. Václav Franěk* - EKIS Sušice tisk