MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

12.2.20 / dotaz č. 114939
Dobrý deň,
plánujeme stavbu pasívneho rodinného a rozmýšlame nad spôsobom vytápění. Je (ekonomicky) vhodnejšie použiť plynový kotol na podlahové topení a ohrev vody (na pozemku je plyn zavedený) alebo tepelné čerpadlo (príp. iný zdroj tepla)?

Ďalšia otázka: do obývacej miestosti by sme radi umiestnili krb/kamna - nepredpokladáme, že by to bol hlavný zdroj vytápění ale skôr občasný doplnok (napr. víkendy, sviatky). Môže takýto doplnok ovplyvniť pasívne vlastnosti (napr. únik tepla cez komín)?

Dobrý den,
hodně záleží na celkové koncepci domu, velikosti, počtu obyvatel atd. Nicméně ve většině případů bude ekonomičtější volbou jak v pořízení tak provozu použití kondenzačního plynového kotle. Co se týká druhé otázky, tak krb, pokud je dobře provedený, tak vnitřní prostředí a ztráty stavby neovlivňuje. Je třeba řešit externí přívod vzduchu, těsná napojení a kvalitní spotřebič. Dále je velmi důležité řešit dimenzaci spotřebiče a co budete dělat s přebytky tepla.
Odpovídá:  Ing. Libor Hrubý - EKIS Brno CPD
Téma:  Vytápění
tisk