MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

18.11.08 / dotaz č. 11729
Dobrý den, na jaře 2009 se chystáme stavět Bungalow 4+kk s garáží a chtěla bych poradit, který materiál použít vzhledem k růstu energií. Uvažujeme o POROTHERM SI 44 + tepelně izolační omítka nebo raději zvolit jinou variantu např.30P+D + 14cm polystyren (nebo izolační vata)? RD chceme obložit obkladovými pásky Klinker, je možno lepit i na výše uvedenou termoizolační omítku? Děkuji
Vážená paní,

stěna z tvárnic Porotherm splni požadavek normy, otázka ovšem je, zda si nepořídit stěnu, která bude izolovat ještě lépe, při stejných nebo i nižších nákladech.
Vzhledem k rostoucím cenám energií je samozřejmě správné uvažovat o zateplení nyní, kdy stejně musíte udělat nějakou vnější omítku.

Pokud byste chtěla udělat vnější omítku z tepelně-izolační malty, pak omítka tl. 5 cm bude stát 500 až 800 Kč/m2. Za stejné peníze pořídíte i zateplení s vrstvou izolantu 8 - 10 cm, kde je ovšem izolační efekt 4 x větší.

Při zateplení 8 cm polystyrenu bude mít vaše stěna součinitel prostupu tepla U = 0,21 W/m2.K, což se blíží hodnotám pro nízkoenergetické domy.

Doporučoval bych vám použít raději větší tl. izolace, protože v zateplovacím systému tvoří náklady na izolant jen malou část. Přidávat za zateplenou stěnu po několika letech další izolant je docela hloupé.

Cihly jsou vždy dražší než polystyren, je tedy nejlepší použít co nejtenčí stěnu s co největším zateplením. Poraďte se s projektantem, jaká nejmenší tl. cihelné stěny bude vyhovovat ze statického hlediska (někdy stačí jen tl. 24 cm zdiva). Podívejte se na srovnání různých konstrukcí zde (ceny jsou starší, ale pro srovnání to snad postačí):
http://uspory.ekowatt.cz/?id=50


Doporučuji vám také projít si odpovědi an starší dotazy v poradně EKIS:
https://www.mpo-efekt.cz/cz/programy-podpory/efekt/i-ekis?tema=a8e078b5bf57ec58a2c7245f71f0d3d4#tema
nebo EKOWATT:
http://old.ekowatt.cz/index.php?act=hyp_read&hid=6&id=156

Pásky klinker nebo jiný obklad lze dát i na zateplení, izolant je ale nutné důkladněji kotvit. Obrázek třeba zde:
http://uspory.ekowatt.cz/index.php?id=4

Věnujte také pozornost dostatečné izolaci ve střeše (možná že plocha střechy bude větší než plocha zdiva) a také v podlaze, zde se často dává izolace málo, ovšem v budoucnu už do podahy stěží nějaké zateplení přidáte.


Přeji hezký den
Karel Srdečný.

"*go200809"
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný* - tisk