MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

26.11.08 / dotaz č. 11827
Dobry den,

V soucasnosti stavim dům v obci Cernosice. Je to drevostavba a společnost Artexa, která mi dům stavela je v insolvencnim rizeni takze se musim sam postarat o to o co se měli postarat oni. Jde mi konkretne o podlahu a krocejovou izolaci podlahy.

Slozeni podlahy je nasledujici - odspodu:

- tramy

- podlaha osb deska

- plovouci podlaha – steprock, 2xosb deska, obvodovy pasek

- konecna vrstva budou parkety 1.4 mm - deskyJeště není zakryt strop spodni mistnosti, ale mam za to ze zakrytim stropu se hluk vyrazneji nesnizi. Muzete mi poradit takhle na dalku co udelat pro lepsi krocejou izolaci stropu, podlahy nebo je lepsi prijet na místo a videt to ? Dle telefonickeho kontaktu otazky smeruji na pana Ing. Veseleho.S pozdravem,Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.

Dřevostavby vzhledem ke své lehké konstrukci nemají příliš dobré akustické vlastnosti. Pokud jde o stropy, jde zde kromě vzduchové neprůzvučnosti i o požadavek na útlum kročejového hluku. Obojí u lehkých dřevěných stropů bývá problém, konstrukce často i rezonují.
Pokud jde o vzduchovou neprůzvučnost – jedná se o schopnost stavební konstrukce tlumit hluk, který vzniká od zdroje v sousedním prostoru (řeč, rádio). Udává se hodnotou stavební vzduchové neprůzvučnosti R´w. Zde lépe hlukově izolují buď hmotné masivní konstrukce, nebo konstrukce dvojité. To je například u dřevostavby dvojitá příčka, nebo v případě stropu konstrukce se spodním podhledem. Kročejový hluk vzniká tam, kde je konstrukce v přímém kontaktu se zdrojem hluku (chůze, pády předmětů). Schopnost konstrukce tlumit tento hluk se nazývá kročejová neprůzvučnost. Ukazatelem je zde hodnota vážené hladiny kročejového hluku Lw.
Požadavky na zvukovou izolaci konstrukcí udává ČSN EN 717-1,2 a ČSN 73 0532. Pokud jde o stavební vzduchovou neprůzvučnost - pro stropy mezi byty je požadavek na vzduchovou neprůzvučnost R¨w 52 dB a na kročejovou L´w 58 dB. V rámci jednoho bytu je R¨w 42 dB a L´w 68 dB. Předpokládám, že ve Vašem případě se jedná o prostory jednoho bytu
Abychom zjistili akustické vlastnosti popisované skladby, musela by se spočítat. Obdobné skladby stropu se z hlediska L´w pohybují kolem 66 až 70 dB a tudíž takto skladba patrně nevyhoví ani jako konstrukce v rámci jednoho bytu, natož jako mezibytová konstrukce. Rozhodně nebude vyhovovat ani z hlediska vzduchové neprůzvučnosti, protože se jedná o jednoduchou a lehkou konstrukci.
Vytvořením podhledu se rozhodně stropní konstrukce, nyní již jako dvojitá, výrazně zlepší z hlediska hodnot vzduchové neprůzvučnosti Rw. Vhodné bude zavěšení sádrokartonového podhledu na rošt. Například SDK deska 2x12,5 mm a nad podhled mezi trámy osadit pohlcovač – desky nebo rohož z minerální vaty 6 až 10 cm. Hodnoty Rw by se mohly dostat k 45 dB, tedy splnit požadavky v rámci bytu.
Pokud jde o kročejovou izolaci stropu, platí zde doporučení na vytvoření plovoucí podlahy, což je nyní provedeno. Bude-li konstrukce opatřena podhledem, lze předpokládat i zlepšení celkové hodnoty kročejového hluku o několik dB na přijatelnou hranici již se splněním požadavku v rámci bytu.
Konkrétní skladby a hodnoty kročejových útlumů pro vzorové skladby plovoucích podlah najdete v technické dokumentaci výrobců izolací, například plovoucí podlahy z tuhých desek Rockwool - www.rockwool.cz. Další zlepšení akustických vlastností lze pak samozřejmě dosáhnout nákladnějšími stavebními opatřeními. Jejich návrh a vyhodnocení je potřeba svěřit specialistovi na akustiku staveb.

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

"*go070909"
Odpovídá:  Ing. Jiří Veselý - EKIS České Budějovice Energy Centre
Téma:  Ostatní
tisk