MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

21.11.08 / dotaz č. 11828
Dobrý den, moc Vás prosím o radu, jak zateplit kamenný dům zevnitř. Jedná se o dům 200 let starý, umístěný v CHKO Český ráj. Zdivo bude v úrovni budoucí podlahové izolace podřezáno. Tl. zdí se pohybuje od 600 mm do 300 mm. Jedná se mi o to, jaká tl. tep. izolace je potřeba, aby nevznikal kondenzát mezi zdivem a izolací a také aby nevznikal v izolaci. Prosím o návrh skladby zateplovacího systému a hlavně tloušťku a typ tepelné izolace (polystyren, nebo min. desky). Jako vnitřní povrch použijeme sádrokarton. Stropy domu jsou dřevěné. Děkuji ,
Zdravím.
Bohužel Vám poradit nemohu, protože hrozí, že po zateplení vám shnijí stropy (pokud tam budete bydlet, tak to odhaduji na 10 až 15 let, do kdy vám spadnou). Jedinou možností, jak zateplovat zevnitř je dát nové stropy, nikoliv dřevěné a udělat izolaci komplexní, tedy na stropě, stěnách, podlaze i na stěnách, které jsou sice vnitřní, ale navazují na vnější stěnu. Další možností je ohřívat dřevo stropů tak, aby zde nemohla vzniknout hniloba.
Vedle tohoto závažného problému vám při zateplování zevnitř také hrozí, že stěna a celý dům se bude v létě více roztahovat a v zimě více smrskávat, což často vedek puklinám ve zdivu. Jejich velikost a závažnost je dána zděním, podkladem a dalšími vlivy, takže zde tak kategoricky nemůžu upozorňovat na riziko, nicméně hrozí.
Vedle těchto problémů je návrh tloušťky izolace a její skladby v ploše stěny vcelku primitivní.
Pokud tedy opomoni stropy, příčky a další jisté problémy se zateplením zevnitř lze doporučit jakoukoliv skladbu obvyklou pro podkroví, tedy např. zevnitř parotěsná zábrana se slepovanými spoji a navazující na parotzěsnou zábranu na stropě i na podlaze a mezi ní a stěnou tepelnou izolaci o tloušťce 160 mm.
Zdraví
roman Šubrt

"*go070909"
Odpovídá:  Ing. Roman Šubrt* - tisk