MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

27.11.08 / dotaz č. 11933
Dobrý den pane inženýre,
jsme manželé ve středním věku, svou bytovou situaci jsme se rozhodli před několika lety řešit nákupem starého přízemního vesnického domku v ne zrovna optimálním stavu. Dle omezených finančních možností postupně pracujeme na opravách a vylepšeních stavby.
Oproti původnímu stavu máme vyřešenu otázku vlhnutí svislých konstrukcí (podražení nerez plechem + nové podlahy s dobrou hydroizolací a připravenými trubkami podlahového vytápění), náhrada původních kamen na uhlí krbovkami Jotul s CB spalováním, zčásti provedená výměna oken ....

Největším zdrojem ztrát tepla je nyní strop - trámy vzdálené od sebe cca metr, naspod i navrch zaklopené prkny, nahoře nevytápěná půda. Mám představu jakým způsobem provést zateplení a rád bych s Vámi zkonzultoval zda je takový postup vhodný - nechci se dostat do situace kdy by po zateplení začala vlhkost kondenzovat v konstrukci stropu. Bylo by, prosím, možné se nad tímto problémem někdy sejít?
Vážený pane, pokud se jedná pouze o zateplení stropu, tak asi nemá význam se scházet osobně. Systém je jednoduchý - zateplení je nutné provést ze strany půdy a pokud možno kompletně, tedy i přes nadezdívku. V ideálním případě něčím prodyšným. U starých venkovských chalup byla ideální tepelnou izolací vrstva sena, které se na půdu dávalo. Dnes je možné místo toho použít minerální vatu, násyp drceným polystyrénem apod. Mou oblíbenou technologií je v tomto případě buničina (climatizér plus nebo Isocell), který se nafoukává do stropu mezi nosné trámy. Dělá se to tak, že se mezi dvěma trámy vždy vyřízně díra, kterou se dovnitř strčí hadice a tou se do dutiny zafoukává buničina. Výhoda této technologie je v tom, že buničina je impregnována (obvykle boraxem) a impregnace po staku s trámem částečně impregnuje tento trám. Toto lze samozřejmě kombinovat i se zateplením seshora.
Jaký postup jste navrhoval vy?

"*go110909"
Odpovídá:  - tisk